V minulém článku Elektronické platby PRO STRÁŽ se v komentářích pod článkem začalo diskutovat o chybějícím bankomatu v obci.
Bankomaty jako cesta k hotovosti
Doba se zrychluje a digitalizuje. Mnohem více využíváme elektronických plateb a bezhotovostního platebního styku. Mohlo by se tak zdát, že tzv. hotové peníze nejsou již tolik potřeba a s tím i potřeba bankomatů. Opak je ale pravdou. Většina z nás, včetně důchodců a nezletilých, získává své příjmy prostřednictvím bezhotovostní platby na svůj bankovní účet a čím dál více platíme z tohoto účtu bezhotovostně a hotovost v peněžence nahrazujeme za jednu nebo více plastových kartiček. Případně využíváme virtuální platební kartu v mobilu nebo chytrých hodinkách.
I přesto je mnohdy potřeba hotovost. Banky své služby na pobočkách čím dál více omezují a nejjednodušší způsob, jak z elektronických peněz na účtě udělat hotovost, je výběr z bankomatu. Ten nejbližší je ale několik kilometrů daleko.
Bankomat tu byl, už není
V dobách, kdy hlavním zaměstnavatelem v obci byl podnik Lites, a.s. (Původní národní podnik Tesla Liberec, Stráž n. Nis. – historie), byl bankomat přímo u vrátnice tohoto podniku. Bylo to jednoduché a praktické. I přes více jak 2.000 výběrů měsíčně, musel podnik provoz bankomatu dotovat v řádech desítek tisíc korun. Ke zrušení bankomatu přispělo ukončení velké části provozu podniku a výrazné snížení počtu výběrů po dokončení obchvatu obce směrem na Frýdlant.
Marně jsem přemýšlel, proč ještě žádná banka nenainstalovala bankomat někde blízko centra obce. Byl jsem přesvědčen, že se banky budou předhánět v tom, která zde bankomat vybuduje. Pokusil jsem se i kontaktovat některé z bank a připomenout se jim.
Každá banka má jinou strategii v oblasti budování bankomatů a výsledky byly různé. Např. Raiffeisenbank využívá bankomaty cizích bank a zřizuje jen bankomaty u svých poboček, tzv. vkladomaty. Důvodem, proč např. ČSOB nebo Česká spořitelna odmítli instalaci bankomatu v obci, byla blízkost již provozovaného bankomatu (do 3km od plánovaného místa umístění) a odhadovaný nízký počet výběrů.
Po několika nezdarech jsem se o celou problematiku začal zajímat víc a zjistil jsem, že podobný problém má většina obcí naší velikosti. Pro naši obec je navíc velikým hendikepem dosah dvou nákupních „center“ – Globus a Kaufland.
Ve své snaze jsem nebyl sám. I vedení obce a někteří zastupitelé se již od roku 2015 marně snaží zajistit bankomat do centra obce.
Nejsme v tom sami, většina podobných obcí má stejný problém.
Průměrný počet bankomatů v rámci celé EU je 846 bankomatů na milion obyvatel. Česko zaostává, protože podle údajů Evropské centrální banky z roku 2018 má se svými 471 bankomaty na milion obyvatel nejhorší dostupnost bankomatů v Evropě. Pro srovnání má Bulharsko 806, Maďarsko 522 nebo Slovinsko 796 bankomatů na milion obyvatel.
Menší města a vesnice mají problém přimět banky k zřízení bankomatu. Některé, jako Dolní Lutyně, na to šly šalamounsky a nabídly bance, která zřídí bankomat v obci, že se stanou jejími klienty. Tam jim to vyšlo, ale většina obcí dodnes neuspěla. Stejně tak jako naše obec, při kontaktování „své“ banky.
Důvodem, proč banky nezřizují bankomaty v obcích a městech pod cca 10.000 obyvatel, jsou především značné náklady na zřízení a provoz. Zřízení bankomatu je otázkou stovek tisíc, stejně tak provozní náklady dosahují ročně dalších několika stovek tisíc. Kromě přímých nákladů na energii, připojení, dohled a podobně má provozovatel nemalé náklady na distribuci peněz a držení hotovosti. Pro naši obec je kalkulováno s cca 400 výběry měsíčně a „blokovanou“ hotovostí ve výši přibližně 1 mil. Kč.
V roce 2018 vešla obec v jednání se společností Euronet Services spol. s r.o. se snahou zajistit bankomat prostřednictvím jejich sítě ATM. Doplatek obce za provoz bankomatu by podle nabídky přesahoval 200.000,- Kč za rok. V roce 2020 dostala obec nabídku od společnosti ATM Point Cz. Nabídka, kterou obec dostala, byla popsána již jedním ze zastupitelů v předešlém příspěvku a představuje nutnost finanční participace obce na provozu bankomatu. Jedná se o dorovnání provozní ztráty tohoto zařízení. Tato nabídka byla skoro o 40% nižší než předchozí a bezmála poloviční oproti doplatku za bankomat společností Lites a.s..
Zřízení a provoz bankomatu nebankovní společností je dnes asi jediná možnost, jak zajistit bankomat v obci. Příkladem toho je například obec Ostroměř (zhruba 1.300 obyvatel), která v loňském roce zřídila bankomat u bývalé pobočky banky. Kromě doplatku za provoz obcí to představuje pro všechny i uhrazení poplatku za výběr z bankomatu cizí banky. Podrobný a aktuální ceník najdete třeba na adrese https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/bezny-ucet/ nebo si vyžádejte informace u vaší banky. Jak jsem zmínil, banky o zřízení bankomatu nestojí a i kdyby některá z nich bankomat zřídila, poplatky klientů jiné banky by byly stejné jako při využití bankomatu nebankovních společností.
Umístění bankomatu je potřeba dobře zvážit. Provoz bankomatu sebou přináší zvýšený pohyb osob a aut. Je potřeba zajistit parkování, úklid a bezpečnost.
Umístění bankomatu se naposledy projednávalo jako samostatný bod č. 8 na 18. zasedání ZO dne 25.6. 2020 a bylo o něm i hlasováno. Usnesení bohužel nebylo přijato, protože 6 zastupitelů bylo proti a 3 se zdrželi.
Dle vyjádření starostky obce paní Daniely Kysilkové „bere umístění bankomatu v obci jako službu směrem k občanům. Ne každý se dopravuje autem a ne vše se dá hradit kartou nebo převodem“.
Cash Back
Navržená další možnost tzv. Cash Back, tedy možnost získat hotovost u obchodníka, je v naší obci nerealizovatelná. Podniků, které by takovou službu mohli nabídnout je jen velmi málo (hospoda, kavárna, květinka a obchod) a ani jeden z nich nemá možnost službu zajistit. Především z důvodu výše hotovosti, kterou obchodník drží. Denní tržby zmíněných podniků jsou rozdílné, ale i tak jsou v řádech stovek korun až jednotek tisíců denně. Žádný z obchodů tak nemůže nabídnout výběry v řádech, byť jen jednotek, tisíců korun. Nehledě na poplatky, které musí za službu obchodník zaplatit.
Další nevýhodou řešení Cash Back je dostupnost služby. Podniky v obci mají značně omezenou pracovní dobu a dostupnost služby je tak výrazně omezena.
Každý z nás podnikatelů na náměstí dělá něco navíc pro naše občany tak, aby doplnil chybějící služby v obci. Mnohé služby negenerují žádný přímý zisk a jejich výhodou je, že přivedou zákazníky do provozovny. Třeba u nás v kavárně je to prodej jízdenek nebo provoz Zásilkovny. Tyto zmíněné služby nemají žádné přímé náklady. Služba Cash Back nejspíše také přivede zákazníka, ale s provozem jsou spojené přímé náklady – poplatky za „výběr“ a náklady na dopravu hotovosti a zabezpečení provozu. Suplovat stotisícové náklady banky na přesun hotovosti do bankomatu v obci tím, že budu hotovost na své náklady vozit sám, navíc za to budu platit poplatky, je holý nesmysl. Vycházím především z výše zmíněného odhadu bank – 400 výběrů v celkovém objemu 1 mil Kč za měsíc.
U obchodníků s velkým podílem hotovosti, kteří naopak musí hotovost odvádět do banky je to jiné. V našich měřítkách by tak služba neměla význam ani pro obchodníka ani pro obyvatele.
Závěrem
Ještě před pár roky bych si bez dalších informací neuměl představit podporu soukromého provozovatele bankomatu z veřejných peněz. Byl bych první, který by se ptal, proč ty peníze nejdou třeba na podporu aktivit dětí v obci, údržbu, úklid nebo podporu místních podnikatelů. Po získání dalších informací a zjištění stavu jsem došel k závěru, že podpora této služby z veřejných prostředků je přesně to, co by obec měla zajistit. Škoda jen, že tato možnost není podporována většinou zastupitelů.
Dobrý den všem, přečetl jsem si článek o bankomatu a souhlasím s rozšířením této služby naši obyvatelům. Můj pohled na provozování bankomatu je čistě pragmatický. Touto otázkou jsem se již před dvěmi lety aktivně zabýval a oslovil 3 bankovní ústavy. Všichni mi odpověděli, že nejbližší bankomat je u Kauflandu takže nemají zájem . Doporučili mi kontaktovat provozovatele servisni služby ATM například Euronet .Takže jsem je poslechl a zjistil že umístit bankomat není problém jen je třeba počítat, že to bude stát obec ročně měsíční poplatky a hlavně co je důležité říct také uživatele. Můžete rovnou zapomenout na výběr z bankomatu zdarma, pokud to za Vás nezaplatí vaše mateřská banka. Například pokud máte kartu od ČS zaplatíte za výběr 40,-Kč . Tak si kladu otázku využijí naši obyvatelé tuto službu a nebo se zastaví u Kauflandu, kde to budou mít zdarma. Tak že bankomat mít či nemít ? Pokud budu mluvit za sebe tak za těch 40,- Kč si radši dám něco dobrého v kavárně nebo ve Formance . Hezký víkend všem. Radim Koutnik
Poplatek za výběr z bankomatu cizí banky je otázka poplatků banky, ne bankomatu. Já ze všech svých 3 účtu mohu vybírat zdarma kdekoliv – RB, Moneta, UniCredit… V obci s 2400 obyvateli nebudou mít všichni stejnou banku, třeba zmiňovanou ČS. Takže poplatek za výběr z bankomatu cizí banky (nebo nebankovní společnosti) se bude týkat pravděpodobně většiny uživatelů a nebude záviset na tom, zda bankomat zřídí banka nebo nebankovní společnost.
Téma bankomatu v obci je sice lákavé, ale obtížně realizovatelné. Pravda, i Stráž nad Nisou, pokud se týká obyvatel, stárne a pro starší spoluobčany může být obtížné se třeba jednou za měsíc dopravit do Kauflandu, případně do Globusu, kde je tato služba bezproblémová. Jenže je to téma i na sociologický průzkum. Jednak značná část důchodců si nechává vyplatit důchod v penězích, druhak možnost utrácení je v obci značně omezená. A není žádným tajemstvím, že naprostá většina nás strážáků nakupuje v Kauflandu, Lidlu, Penny nebo i v Globusu, protože jak výběr zboží, tak jeho ceny jsou v obchodních řetězcích přívětivější. Platba kartou v obchodních řetězcích je naprosto banální záležitostí, bez viditelných přirážek obchodníka.
Myslím si, že 400 výběrů ve Stráži za měsíc je dost přehnané číslo. Pochybuji, že někdo z Nové Stráže či ze Stříbrného kopce si půjde vybírat peníze do bankomatu někde v centru obce. A také mi nepřipadá fér, aby obec nesla náklady na komerční službu kterékoli banky.
Mě osobně by se bankomat v obci zamlouval, ale nikoliv za značnou sumu z obecního rozpočtu. Pravdou je, že všichni chodíme do Kauflandu, Penny nebo Globusu, kde jsou tyto služby dostupné. Je to jen otázka si spolu s nákupem naplánovat i výběr z bankomatu.