Kdo se stane zastupitelem obce a kdo starostou?

()

Jednou z výhod voleb do zastupitelstev obcí a měst je možnost hlasovat napříč kandidátkami pro jednotlivé kandidáty bez ohledu na jejich zařazení na konkrétní kandidátce. Mohlo by se zdát, že si vybereme zastupitelstvo sami a příslušnost ke kandidátce není rozhodující. Logické by bylo, kdyby se zastupitelem stalo 9 kandidátů s nejvíce hlasy od voličů.

To je však veliký omyl. Zastupitelem se stanou, až na jedinou výjimku, kterou popíšu následně, kandidáti z čela kandidátek, které získají v součtu nejvíce hlasů. Rozhodující je tedy pořadí na kandidátce a celkový počet hlasů celé kandidátky. Celkové počty hlasů za kandidátku se pak pomocí D‘Hondtovy metody přepočítají na mandáty pro jednotlivé strany a sdružení. Tyto mandáty obsadí, až na zmíněnou výjimku, kandidáti podle jejich pořadí na kandidátce.

Zastupiteli se stanou i kandidáti s výrazně nižším počtem hlasů, než mají kandidáti na úspěšnějších kandidátkách. Důkazem toho jsou výsledky voleb z minulých let.

Rozhodující není tedy počet hlasů jednotlivého kandidáta, ale celkový součet za celou kandidátku přepočítaný na mandáty. Pak následuje výběr kandidáta podle jeho pořadí na kandidátce.

Výjimka pro jedinečného kandidáta

Jestliže je na kandidátce výrazná osobnost, která není v čele kandidátky a získá oproti průměru větší počet hlasů, má možnost se zařadit mezi postupující kandidáty své strany nebo sdružení. Zastupitelem se tak může stát i kandidát ze spodní části kandidátky. V případě, že je na kandidátce více takových kandidátů, vzájemně si zvedají průměr a nemusí překročit hranici pro „poskočení“. Tato situace může nastat, ale není častá.

Kdo se tedy stane zastupitelem? Už stavba kandidátek a pořadí kandidátů na nich naznačuje, kdo se může a kdo se pravděpodobně nemůže stát zastupitelem. Hlavní slovo mají samozřejmě voliči, ale ti mnohem více ovlivní počet mandátů pro jednotlivá uskupení než výběr konkrétních zástupců.

Starostku nebo starostu pak následně zvolí zastupitelé na ustavujícím zasedání zastupitelstva obce. Bude jím tak pravděpodobně zástupce nejúspěšnější kandidátky nebo zástupce koalice, která bude mít většinu v devítičlenném novém zastupitelstvu.

A jaký by měl být váš zástupce v zastupitelstvu a jaké vlastnosti očekáváte od starosty? Jaké vlastnosti
jsou ty podstatné a důležité? Za mě osobně jsou to vlastnosti jako důvěryhodnost, bezúhonnost, odpovědnost, lidskost, otevřenost, komunikační předpoklady, ale také autorita, manažerské schopnosti, nadhled, koncepčnost, rozhodnost a další vlastnosti důležité pro vedení obce. Zastupitelstvo obce bude rozhodovat o našem nejbližším okolí. Pro někoho možná nedůležitý pojem POLITIKA se tak stává důležitou součástí našich životů a všedních problémů.

Tyto volby tak považuji za jedny z nejdůležitějších, protože správnou volbou mohu výrazně ovlivnit běžný život. ZVOLME ODPOVĚDNĚ!

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

1 Trackback / Pingback

  1. Kompletní návod jak volit v komunálních volbách v obci Stráž nad Nisou - Pro Stráž

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*