Nový obecní úřad a společenské centrum – Stráž nad Nisou
Autor: Luboš Kořínek
Materiály v PDF:
Koncepce
Návrh obecního úřadu reaguje na současnou podobu centrálního prostoru obce, která nemá zcela jasný tvar. Nový objekt uzavírá náměstí z jižní strany a dotváří tak prostor náměstí. Celková hmota nově navržené budovy respektuje výšku okolní zástavbu a zároveň svou eskalací vytváří protiváhu současné dominantě obce – kostelu svaté Kateřiny Alexandrijské.
Součástí návrhu je také nově vzniklá hmota uzavírající východní část náměstí. Návrh stanovuje pouze hmotovou vizi toho jak doplnit centrum obce. Za ideální využití těchto hmot považuji – obchodní parter, vyšší patra bydlení.
Současný stav
Navržená podoba veřejných prostor
Interiér
Největším prostorem prvního podlaží je společenský sál pro 150 osob. Ten je navržený tak, aby poskytoval maximální možnou variabilitu. Svou hmotou vystupuje do prostoru náměstí a umožnuje tak interiér propojit s exteriérem. Flexibilní je i prostor hlediště, které je řešeno výsuvnou plochou podlahy a dá se tak přizpůsobit nejen na plesy, výstavy a kroužky, ale také na přednášky či koncerty. Přímo na sál navazuje foyer jehož součástí je bar, který se za běžného provozu mění v kavárnu s venkovní zahrádkou na náměstí. Druhé podlaží je věnováno kancelářím a zasedací místnosti obecního úřadu. Třetí podlaží pak, opět s velkou mírou variability, nabízí prostory obřadní síně, knihovny, klubovny a venkovní třídy/terasy. Převýšené prostory obřadní síně z exteriéru vytvářejí protiváhu kostela a z interiéru poskytují katedrální vrchní osvětlení které jen dotváří velkorysost prostor.
Exteriér
Modelace domu včetně odsazeného parteru společně s větší mírou prosklení umožnují průhled celým objektem tak, aby nepůsobil jako hradba oddělující náměstí od zbytku obce. Vertikální prvky na fasádě pak vytvářejí dojem velikosti a důstojnosti úřadu, který v obci hraje svou významnou roli.
Veřejný prostor
Součástí řešení nového obecního úřadu je i podoba veřejných prostor v centru obce.
Doprava
Návrh obsahuje dopravní řešení, které počítá s omezením pohybu vozidel v prostoru náměstí. Vzniká zde jednosměrka z jihu na sever, určená pouze pro zásobování, nezbytný provoz a autobusy obsluhující zastávku MHD.
Hlavní část dopravy je směřována na ulice míjející náměstí z jihu (Werichova) a západu (Studánecká). Ulice na severní straně (pod Moštárnou) je v návrhu srovnána do vodorovné polohy s ulicí na jihu (Werichova), díky čemu vzniká prostor pro nová parkovací stání po obou jejích stranách. Nové parkování vzniká také za silnicí na jihu (Werichova), která jsou zamýšlena především pro obsluhu školy – tedy parkování ve stylu kiss and ride. Celkově vzniká 23 nových parkovacích míst, mimo plochu náměstí.
Náměstí
Samotná plocha náměstí je vyrovnána do roviny a výškový rozdíl překonávají pobytové schody, které zároveň definují jeho plochu. Schody kopírují stromořadí, které již dnes náměstí obklopuje a v návrhu počítám s jeho zachováním. Nově je na náměstí vysazen nový strom v dominantní poloze před úřadem.
1 Trackback / Pingback