Prezentace studií výstavby nového obecního domu a úpravy Bergerova náměstí

()

19.6. 2021 uspořádali někteří zastupitelé obce Stráž nad Nisou prezentaci studií nového obecního domu a úpravy Bergerova náměstí. Byly představeny 3 studie studentů Fakulty umění a architektury TU v Liberci a jedna studie projekční kanceláře PPS Patrman s.r.o.

Bohužel materiály k těmto studiím nebyly dlouho dostupné. Zhruba od poloviny září je možné materiály dohledat na stránkách obce a přibližně do poloviny listopadu je možné tyto návrhy shlédnout v prostorách restaurace Formanka. Bližší informace budou pravděpodobně zveřejněny na stránkách obce.

Dle vyjádření místostarosty obce Radima Koutníka na sociálních sítích nejsou tyto návrhy „finální podobou náměstí a obecního domu, ale slouží k vytvoření obecné představy jak uspořádat budovy na náměstí a jak navrhnout samotný vzhled náměstí. Chceme tímto nastartovat diskuzi a to právě s vámi na téma vzhledu obecního domu, struktury náměstí, možnosti výstavby nového obecního bydlení včetně občanské vybavenosti.“

Chtěl bych tak i já vyjádřil svůj osobní názor do diskuze tak, jak pan místostarosta vybízí. Je patrné, že návrh pana Aleše Patrmana měl jiné zadání, protože jako jediný je výrazně odlišný. Autor se snaží o dotvoření náměstí a to jak tím, že prostor uzavírá, tak tím, že navržená podoba svým stylem částečně koresponduje s okolní zástavbou.

Díla studentů TU jsou velmi zdařilá, moderní a je vidět, že se studenti zabývali i provozem okolo budovy, avšak je zřejmé, že zcela neznají režim v naší obci. Zároveň je škoda, že umístěním navrhovaných budov přímo na náměstí likvidují to, co se nám po zbourání objektu bývalé trafiky otevřelo – tedy nádherný prostor pro život v obci. Věřím, že většina obyvatel obce nechce zrušit náměstí tím, že by tam vystavěla budovu. V důsledku toho pak může být hodnocení děl studentů výrazně horší i přes to, že jimi navržené budovy jsou velmi zdařilé a propracované. Zkrátka jedná se o nádherné budovy se zajímavými nápady …, ale do jiných lokalit.

Zveřejněné materiály jsem zpracoval pro lepší prezentování na WWW stránkách a připravuji slíbené speciální číslo tištěné verze PRO STRÁŽ, které vyjde v následujících dnech.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

2 Comments

  1. Děkuji za vyjádření renomovaného kritika Ing.Lukáše Beneše, který opravdu snad rozumí všemu. Bylo by fajn se někdy dočíst jaké máte návrhy Vy. Já si dovolím přiznat, že v současná moderní architektura dokáže komunikovat s historickými budovami velmi zajímavě.Můj návrh je nechat se inspirovat opravdovými odborníky a hlavně jim při tvorbě návrhů předat názory a nápady občanů obce. Jsem opravdu rád, že před sebou nemáme jeden návrh, ale další tři. “ Kdo nic nedělá ten nic nezkazí “ Doporučuji si zajít návrhy včetně 3D modelů do Formanky prohlédnout a také se podívat na videa autorů, které budou co nevidět ke shlédnutí na stránkách obce. Jsem opravdu rád, že má aktivita nese ovoce a lidé se začínají o veřejný prostor aktivně zajímat. Teď to chce jen ty konkrétní nápady a návrhy našich občanů. Pak dojdeme určitě k všeobecné spokojenosti a určitě skvělému výsledku.Návrhy je možné zasílat na e-mail : mistostarosta@straznnis.cz. Nebo do 14 dnů bude na stránkách obce zveřejněna anketa.Budeme se těšit na na kontakt s vámi .Radim Koutník váš místostarosta

  2. Proc ten sarkasmus, pane Koutniku? I ja jsem se pozastavil nad rozdily v pojeti a umisteni jednotlivych navrhu a protoze zadani pro studenty nebylo zverejneno, dotazoval jsem se pani starostky, ktera mi situaci objasnila.
    (Autorem komentáře není Lukáš Beneš)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*