PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ …

()

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Ti se za doprovodu svých učitelů a lidí z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.

První ročník tohoto projektu se v Liberci konal v loňském roce a do letošního druhého ročníku se zapojily i dva týmy z naší školy. Tým žákyň sedmé třídy ve složení Aneta Kobosilová, Natálie Pillmannová a Veronika Uchytilová (nejmladší účastníci projektu) zaznamenal životní příběh pana Jana Kyncla, který mj. v roce 1968 vyvěsil se svými kamarády horolezci na věži liberecké radnice černý prapor na znamení nesouhlasu s okupací spojeneckými vojsky. Tým žákyň osmé třídy ve složení Eliška Valentová, Jana Stejskalová a Martina Kujanová zpracoval životní příběh pana Karla Valenty, který podal mj. svědectví o životě ve vojenské pevnosti Josefov. Dívky během několika měsíců absolvovaly workshopy, jak vést rozhovor s pamětníkem, jak zpracovat příběh formou animace, jak vystupovat na závěrečné prezentaci, seznamovaly se s historickými okolnostmi doby, ve které pamětník žil, pořídily audionahrávku, získaly cenný fotografický materiál a získané informace zpracovaly formou animace. Koncem června představily oba týmy spolu s dalšími šesti týmy z libereckých škol své pamětníky na závěrečné prezentaci v jedinečném prostoru kina Varšava v Liberci. Prezentace se účastnili žáci samotní, ale i jejich pamětníci, učitelé, kteří žáky vedli, zástupci města Liberec a obce Stráž nad Nisou, ředitelé škol, zástupci sponzorů, hodnotící porota a rodiny dětí, přátelé, spolu se zájemci z řad veřejnosti.

Prezentace byly naprosto jedinečné a originální. Hodnotila je porota ve složení Jan Berki za pedagogy, Lukáš Hájek za novináře a Kateřina Portmann za historiky – avšak na dálku, na místě ji zastoupila ředitelka Paměti národa Severní Čechy Michaela Pavlátová, protože paní historička bohužel nemohla dorazit osobně a hodnotila tak výkony dětí na dálku online. Dětem se od poroty dostala zejména slova chvály i užitečných rad ke zlepšení pro příště a pan porotce Berki dětem dokonce pro radost složil báseň, kterou jim sám zarecitoval a rozptýlil tak napětí v sále, které bylo cítit před vyhlášením výsledků, které přišlo vzápětí.

Třetí místo přišel vyhlásit primátor města Liberec, pan Jaroslav Zámečník. S radostí pogratuloval týmu ze ŽŠ a ZUŠ Jabloňová, který uspěl se svým příběhem pamětníka Petra Volfa. Nepřehlédnutelné bylo překvapení a dojetí i u týmu ze ZŠ Aloisina výšina s příběhem pamětníka Františka Víta, který získal druhé místo z rukou paní starostky obce Stráž nad Nisou Daniely Kysilkové. Chvilka napětí předcházela vyhlášení úplného vítěze, jímž se stal tým ZŠ U Školy s nejstarší přítomnou pamětnicí Jaruší Glosovou.
Naše dívky sice na stupních vítězů nestály, nicméně si z celého projektu odnesly spoustu cenných poznatků, dovedností a zkušeností, poznaly život zajímavých a inspirativních lidí, vyzkoušely si práci animátora ve skutečné animátorské dílně, naučily se pracovat s nahrávací technikou, překonat trému při veřejném vystoupení, zažívaly společné chvíle horečného úsilí nebo úlevy a štěstí. I přes nedostatek času a občasnou absenci členů týmu pracovaly zodpovědně a s plným nasazením a splnily všechny povinné části projektu. Dokonce si vybraly jako jediné nejobtížnější formu výstupu – animaci.

Projekt Příběhy našich sousedů na Liberecku byl realizován díky financím poskytnutým městem Liberec a obcí Stráž nad Nisou.

Mgr. J. Trčálková

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*