VYHODNOCENÍ PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU …

()

Obce Stráž nad Nisou

Myšlenka participativního rozpočtu umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Mohou sami vymyslet, navrhnout a podílet se na rozhodnutí, co se má v místě jejich bydliště za obecní peníze udělat či vylepšit.

U nás ve Stráži jsme k tomuto záměru přistoupili s ohledem na dobré zkušenosti v jiných obcích. Chtěli jsme vyzkoušet, zda bude obdobný zájem i mezi našimi spoluobčany. Jelikož se tato akce pořádala poprvé, sbíralí jsme mimo jiné i podněty, které by se mohly zrealizovat i v příštích letech.

I přesto, že měli občané možnost přihlašovat své projekty v prodloužené lhůtě až do konce května, nakonec došlo návrhů na využití participativního rozpočtu pouze pět. To nás mrzí, protože víme, že při rozhovorech a různých diskuzích padá návrhů / i realizovatelných / spousta, ale je potřeba o nich nejen mluvit.

Jeden předložený projekt bohužel nesplňoval zadané požadavky a další dva si byly svým zaměřením velmi podobné.

Proto byl v obecním zastupitelstvu přijat závěr, že s ohledem na došlé projekty a jejich povahu, bude první ročník participativního rozpočtu ukončen bez hlasování veřejnosti.

Obec podpoří realizaci následujících tří projektů, jejichž myšlenka je založena na podaných návrzích:

  • Pořízení herního prvku na náměstí
  • Vybudování krytého zázemí na dětském hřišti u Obecního domu
  • Modernizace autobusové zastávky U Elektrárny

Přípravné práce by mohly započít v dohledné době. Předně bude třeba vypracovat potřebnou projektovou dokumentaci. Dále také předem vyhradit dostatečné finanční prostředky z obecního rozpočtu, jelikož realizace návrhů si vyžádá více peněz, než bylo původně zamýšleno a pro potřeby participativního rozpočtu vyhrazeno.

A jak to bude s participativním rozpočtem dále? Zatím ještě není jisté, zda se bude konat další ročník. Jak se k tomuto projektu spolupráce postaví členové zastupitelstva, které vzejde z nových voleb. Osobně bych si přál, aby lidé i v budoucnu měli možnost předkládat své nápady a podněty k dalšímu vylepšování a spokojenosti života ve Stráži nad Nisou. Věřím, že je mezi námi dost lidí, kteří se rádi zapojí do chodu naší obce a příště se sejde zajímavých podnětů mnohem více..

Jiří Zvolánek

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*