Jako novější fenomén se nám začíná projevovat trestná činnosti na seniorech – na internetu. Seniorského věku se začínají dožívat „zdatnější“ uživatelé internetu. Jde o legendy pod příslibem seznámení, společného života, pomoci v nouzi. Daly by se označit legendou „Americký voják“, námořník, lékař na misi v zahraničí a podobně. Popisovanou trestnou činnost považujeme za vysoce nebezpečnou se stupňujícím charakterem – množstvím. Odesílané peníze většinou končí na zahraničních účtech. Nebo naopak se objevily případy, kdy podvodníci vystupovali jako „Ruská kráska“. Scénář je obdobný.
„AMERICKÝ VOJÁK“
Interně se tento podvod nazývá podle původního případu falešné identity „Americký voják“. Je postaven na modelu získání důvěry zejména osoby opačného pohlaví pod záminkou společné budoucnosti. Ústřední postavou tohoto podvodu a tedy vymyšleného příběhu bývá cizinec, který se snaží zkontaktovat osobu (oběť) přes různé komunikační portály, ať už seznamky či sociální sítě a vždy se zaštítí příběhem. V tomto příběhu jde o zlato, peníze či jiné cennosti, případně o jeho život. Vždy je třeba mu pomoci dostat tyto komodity z nějakého nebezpečného místa. Nejčastěji jsou
to místa typu Afghánistán, Sýrie a další státy s nestabilním režimem a přítomností mezinárodních sil.
Tento podvodník se zpravidla vydává za amerického vojáka, námořníka, právníka, lékaře či úředníka, ale i umělce, kteří jsou zde na misi nebo mají možnost získat třeba dědictví a potřebují nalézt někoho, kdo jim pomůže s vyvedením zmiňovaného bohatství mimo nebezpečnou zemi, případně jim pomůže se záchranou života. Následuje samozřejmě příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem, popřípadě příslib na podílu z majetku. Objevil se i příběh námořníka bojujícího o život na potápějící se lodi. Dalším společným momentem jsou opakující se žádosti o zaslání finančních prostředků na zařízení potřebných postupů k převedení finanční hotovosti, vyvezení zlata ze země či vyřízení výjezdních povolení a úplatků pro místní autority. Komunikace probíhá přes chaty a emaily. Mnohdy za využití Google překladače.
Myslíte si, že na takovéto „pohádky“ nemůže nikdo naletět? Omyl… Osamělí lidé a např. lidé v těžké životní situaci hledají někoho, kdo jim dá nový cíl a impuls. A tím může být i záchrana života člověka či příslib nového vztahu. Policisté bohužel evidují případy, kdy oběti podvodníků, nejčastěji ženy, zaslaly finanční prostředky v rozmezí tisícových až milionových částek.
Komunikujete s někým, jehož příběh se podobá výše popsanému nebo znáte někoho, kdo tento příběh prožívá? Buďte opatrní a nikomu neposílejte žádné finanční prostředky. O tom samém zkuste přesvědčit svou známou. Vždy v takovýchto případech poproste o názor dalšího člověka, který se na vše bude dívat nezatížený předešlou romantickou či naléhavou komunikací.
Děkujeme za spolupráci.
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
komisař oddělení tisku a prevence
+420 974 461 208
+420 725 900 210
vladimira.srytrova@pcr.cz
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE LIBERECKÉHO KRAJE
Kancelář ředitele krajského ředitelství
Oddělení tisku a prevence
Nám. Dr. E. Beneše 24
460 32 Liberec 1
Buďte první kdo přidá komentář