D21 – Demokracie pro 21. století

()

aneb vyberme to nejlepší řešení a pro všechny podle tzv. metody D21.

Možná jste již zaslechli o principu demokracie 21, 2.1, „pro 21. století“ nebo jen D21. Jedná se o relativně nový volební systém, založený na matematicko-sociologickém principu vymyšleném a prosazovaném Karlem Janečkem, jedním z nejlepších současných praktických matematiků, filantropem a bojovníkem proti korupci.

D21 je volební systém uvedený v život v říjnu 2012. Metodu D21 i nadále zkoumána Institute H21 v rámci svého vlastního výzkumného oddělení. Jedná se o hlasovací a volební nástroj, díky kterému je jakékoliv skupinové rozhodování efektivnější.

Umožňuje využít více hlasů a v určitých případech obsahuje také hlas minusový. Díky větší paletě hlasů můžeme přesněji vyjádřit své preference, a dosáhnout tak v jakémkoli hlasování či volbě takové shody, která odráží zájem většiny voličů.[1] Dle autorů tohoto systému by jeho používání mělo vést k volbám, které jsou uspokojivé pro větší množství voličů, a také by mělo docházet ke znevýhodnění kontroverzních voleb. [2]

Podle mého mínění je to ideální řešení dnešních kontroverzních voleb – třeba jako byla poslední volba prezidenta. Většina posledních voleb byla o volbě pro a proti a ne o možnostech a shodě nad většinovým názorem.

Příklad

Pokusím se to vysvětlit na příkladu:

Občané v malé vesnici se zajímají o dění v obci a rozhodnou se domluvit na tom, co v tomto roce opraví, co vybudují a co podpoří. V jednoduchosti se chtějí domluvit na rozdělení části prostředků z rozpočtu. V případě starého modelu hlasování by každý občan dostal možnost hlasovat pro jeden projekt nebo jednu aktivitu. Komise pro uspořádání referenda vybrala činnosti, které jsou nutné v obci udělat nebo je část občanů prosazuje. Jedná se např. o:

  • Úprava parku u náměstí
  • Vybudování dětského hřiště u mateřské školky
  • Oprava chodníku a osvětlení u železničního nádraží
  • Nákup nového hasičského vozu
  • Oprava laviček u domova důchodců
  • Podpora tanečního souboru

Jedná se jen o příklady, ale myslím si, že to tak může být. Výsledek hlasovaní však nebude o tom, co většina občanů považuje za důležité, ale kolik hlasů dostanou jednotlivé návrhy – tedy počet lidí, kteří přijdou volit a zvolí si jeden návrh – pro ně ten nejdůležitější. Konkrétně tedy půjde v jednoduchosti o to, zda k volbám přijde více rodičů malých dětí, kteří chtějí hřiště nebo více důchodců, kteří chtějí opravit lavičky. Nebo může mít obec silnou základnu hasičů a zvolí si nové hasičské vozidlo.

Dojde na volbu a zvítězí nějaká skupina. Pravděpodobně by tato skupina zvítězila i další rok s jiným návrhem a ostatní návrhy nemají moc šanci na prosazení.

V případě volby podle modelu D21 mají občané možnost zvolit více možností. Nechci se v tuto chvíli pouštět do hlubšího popisování důležitosti počtu možností volby a zda je možné dávat i záporné hlasy. To je na samostatný článek nebo samostudium ve zdrojích které uvádím.

Pojďme našim občanům dát možnost např. zvolit 3 návrhy. Výsledek takového hlasování by pak mohl ukázat, že si většina obce přeje opravit chodník u nádraží a vybudovat tam osvětlení. Důvodem je fakt, že si tuto možnost jako 2. nebo 3. zvolili jak důchodci, tak rodiče malých dětí, tak i rozsáhlý sbor dobrovolných hasičů. Najednou tak zvolili v obci návrh, který chtějí všichni.

Závěrem

Je to jen příklad, ale já doufám, že vám pomohl pochopit princip a ukázat na jeho obrovskou schopnost v nalezení společné volby, která vyhovuje většině. Naopak kontroverzní návrhy jsou tímto posouvány níže v pořadí. Dokonce při použití záporných hlasů jsou kontroverzí návrhy ještě více hendikepovány.

Tento příklad a jeho naznačené řešení pomocí D21 je dnes dopracován do projektů participačního rozpočtu, který letos i prvně využilo město Liberec. Více o tomto projektu v Liberci a jeho výsledek naleznete na této adrese https://www.participativni-rozpocet.cz/liberec/

V jednom z dalších článků připravuji takové malé hlasování o tom, co bychom si zde ve Stráži mohli zlepšit, upravit, co nového vybudovat. Do komentářů pod článkem mi prosím krom hodnocení tohoto článku napište, jaké návrhy byste do tohoto malého hlasování zařadili.

Případně mi napište, jak se vám tento způsob komunikace občanů a vedení obce líbí, jaké máte zkušenosti a čeho se případně obáváte. Těším se na vaše náměty.

Zdroj participace21.cz a Wikipedie

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

1 Comment

  1. Určitě je důležité řešit parkovací stání pro školu a školku, jelikož v rannich hodinách je v ulici před školou složité jak zaparkovat, tak děti přicházející pěšky maji problém mezi auty do školy vůbec projít.

1 Trackback / Pingback

  1. Rozpočty obce Stráž nad Nisou - Pro Stráž

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*