Milí spoluobčané,
v sobotu 16. 10. 2021 v 10:00 hodin se uskutečnila největší akce dobrovolných hasičů okresu Liberec v tomto roce. Účelem bylo poděkovat veřejně dobrovolných hasičům za nejen stálou připravenost na pomoc při mimořádných událostech (požáry, povodně apod.), ale také za jejich pomoc obcím a společnosti v uplynulém období v boji
s covidem.
Při této příležitosti byly představeny historické prapory jednotlivých sborů dobrovolných hasičů z okresu Liberec, kterých je více než třicet. Prapory byly oceněny pamětní stuhou. I náš historický prapor se pyšní touto stuhou.
Jako každý subjekt má své oceňované, tak i v našem sboru dobrovolných hasičů Stráž nad Nisou oceňujeme naše dlouholeté členy za aktivitu, oddanost, dlouholetost a za mimořádné události. Nejvyšším a nejcennějším vyznamenáním dobrovolného hasiče, je titul Zasloužilý hasič. Tento titul si zaslouží opravdu jen ti dlouholetí aktivní hasiči za 50 let členství. V předešlých letech jsme se mohli radovat z tohoto titulu u těchto členů:
pan Jaroslav Voříšek, který již není mezi námi, ale titul převzal, pan Antonín Zmítko, dlouholetý a čestný starosta sboru, také není již mezi námi.
A v letošním roce si toto vyznamenání z rukou starosty SH ČMS v Přibyslavi převzal i náš dlouholetý hasič „výjezd’ák“, strojník a dlouholetý místostarosta sboru pan Josef Kvapil.
Pan Josef Kvapil pracuje ve sboru doposud a stále je aktivním členem sboru. Ze srdce mu k tomuto ojedinělému titulu gratulujeme a děkujeme za jeho práci, s přáním pevného zdraví a velkého elánu.
Výjezdové družstvo registruje od začátku roku 49 mimořádných událostí.
Něco málo k prevenci?
Kontroly spalinových cest
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Jednou za rok je nutno nechat provést kontrolu oprávněnou osobou – kominíkem. Zákon umožňuje uživateli provést některé úkony kontroly sám.
Co může uživatel sám kontrolovat:
- Stav topidla a kouřovodu – zda nejsou propálené, není popraskané zdivo a vydrolené spáry.
- Zda se v blízkosti topidla a kouřovodu nenachází hořlavé předměty.
- Zda je přívodní elektroinstalace ke kotli nepoškozená.
- Stav komínových dvířek a jejich uzávěrů.
Prožijme advent i vánoční svátky v klidu a bezpečí
Čas adventu se každým rokem slaví po čtyři neděle před vánočními svátky. Také lidé v České republice si oblíbili tradiční oslavy adventního období, ke kterému patří zapalování čtyř svící na adventních věncích. Světlo svíček může přinést do každého domova atmosféru klidu, pohody a předvánočního rozjímání, ale také neštěstí, pláč, ztráty na majetku, zdraví a někdy i životech. Abychom předešli podobným nehezkým zážitkům s ohněm, máme tu několik základních rad, jak nakládat se zapálenými svíčkami, olejovými a aromatickými lampami.
- Nikdy nenechávejme zapálenou svíčku nebo aromatickou lampu bez dozoru dospělé osoby, přitom pozor na únavu, usnutí apod. Zabraňme tomu, aby na hořící svíčku dosáhly malé děti. Hlídejme také starší děti a domácí mazlíčky.
- Pod každou zapálenou svíčku, olejovou nebo aromatickou lampu patří podložka z nehořlavého materiálu o dostatečné šíři, například z keramiky, kovu nebo kalíšek ze žáruvzdorného skla. Pokud dojde k převrhnutí či roztavení svíčky, zabrání se nehořlavou podložkou rozšíření ohně na nábytek, interiérové textilie a další vybavení domácnosti. Nikdy nedávejme pod svíčky ubrousky z hořlavých materiálů, jako je například papír či textil.
- Odstraňme z dosahu hořících svíček všechny hořlavé materiály a ozdoby, jako jsou větvičky jehličnatých stromů a další ozdoby z plastů, textilií či papíru.
- Pozor na vznik průvanu v místnosti, který může svíčku převrhnout nebo plamen rozkmitat a zapálit okolní ozdoby na věnci nebo svícnu, případně záclony a další bytové textilie.
- Dbejme již při nákupu svíčky či adventního věnce o bezpečnost. Například svíčky, které mají v sobě zalisované suché květy, listy nebo jiné hořlavé materiály, mohou po prohoření tuto ozdobu snadno zapálit a následně způsobit požár, který se v bytě šíří velmi rychle.
- Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.
Požáry vánočních stromků
Požáry vánočních stromků od zapálených svíček a prskavek se už objevují ojediněle, protože většina domácností dnes využívá elektrické osvětlení. I u něho bychom měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty. Hasiči totiž evidují také několik případů z minulých let, kdy kvůli elektrickému zkratu začal hořet vánoční stromek.
Krásné prožití vánočních svátků a do nového roku 2022 hlavně pevné zdraví přejí Vaši hasiči
Buďte první kdo přidá komentář