Poděkování dobrovolným hasičům

()

Milí spoluobčané,

v sobotu 16. 10. 2021 v 10:00 hodin se uskutečnila největší akce dobrovolných hasičů okresu Liberec v tomto roce. Účelem bylo poděkovat veřejně dobrovolných hasičům za nejen stálou připravenost na pomoc při mimořádných událostech (požáry, povodně apod.), ale také za jejich pomoc obcím a společnosti v uplynulém období v boji
s covidem.

Při této příležitosti byly představeny historické prapory jednotlivých sborů dobrovolných hasičů z okresu Liberec, kterých je více než třicet. Prapory byly oceněny pamětní stuhou. I náš historický prapor se pyšní touto stuhou.
Jako každý subjekt má své oceňované, tak i v našem sboru dobrovolných hasičů Stráž nad Nisou oceňujeme naše dlouholeté členy za aktivitu, oddanost, dlouholetost a za mimořádné události. Nejvyšším a nejcennějším vyznamenáním dobrovolného hasiče, je titul Zasloužilý hasič. Tento titul si zaslouží opravdu jen ti dlouholetí aktivní hasiči za 50 let členství. V předešlých letech jsme se mohli radovat z tohoto titulu u těchto členů:

pan Jaroslav Voříšek, který již není mezi námi, ale titul převzal, pan Antonín Zmítko, dlouholetý a čestný starosta sboru, také není již mezi námi.

A v letošním roce si toto vyznamenání z rukou starosty SH ČMS v Přibyslavi převzal i náš dlouholetý hasič „výjezd’ák“, strojník a dlouholetý místostarosta sboru pan Josef Kvapil.

Pan Josef Kvapil pracuje ve sboru doposud a stále je aktivním členem sboru. Ze srdce mu k tomuto ojedinělému titulu gratulujeme a děkujeme za jeho práci, s přáním pevného zdraví a velkého elánu.

Výjezdové družstvo registruje od začátku roku 49 mimořádných událostí.

Něco málo k prevenci?

Kontroly spalinových cest


Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Jednou za rok je nutno nechat provést kontrolu oprávněnou osobou – kominíkem. Zákon umožňuje uživateli provést některé úkony kontroly sám.

Co může uživatel sám kontrolovat:

  1. Stav topidla a kouřovodu – zda nejsou propálené, není popraskané zdivo a vydrolené spáry.
  2. Zda se v blízkosti topidla a kouřovodu nenachází hořlavé předměty.
  3. Zda je přívodní elektroinstalace ke kotli nepoškozená.
  4. Stav komínových dvířek a jejich uzávěrů.

Prožijme advent i vánoční svátky v klidu a bezpečí

Čas adventu se každým rokem slaví po čtyři neděle před vánočními svátky. Také lidé v České republice si oblíbili tradiční oslavy adventního období, ke kterému patří zapalování čtyř svící na adventních věncích. Světlo svíček může přinést do každého domova atmosféru klidu, pohody a předvánočního rozjímání, ale také neštěstí, pláč, ztráty na majetku, zdraví a někdy i životech. Abychom předešli podobným nehezkým zážitkům s ohněm, máme tu několik základních rad, jak nakládat se zapálenými svíčkami, olejovými a aromatickými lampami.

  • Nikdy nenechávejme zapálenou svíčku nebo aromatickou lampu bez dozoru dospělé osoby, přitom pozor na únavu, usnutí apod. Zabraňme tomu, aby na hořící svíčku dosáhly malé děti. Hlídejme také starší děti a domácí mazlíčky.
  • Pod každou zapálenou svíčku, olejovou nebo aromatickou lampu patří podložka z nehořlavého materiálu o dostatečné šíři, například z keramiky, kovu nebo kalíšek ze žáruvzdorného skla. Pokud dojde k převrhnutí či roztavení svíčky, zabrání se nehořlavou podložkou rozšíření ohně na nábytek, interiérové textilie a další vybavení domácnosti. Nikdy nedávejme pod svíčky ubrousky z hořlavých materiálů, jako je například papír či textil.
  • Odstraňme z dosahu hořících svíček všechny hořlavé materiály a ozdoby, jako jsou větvičky jehličnatých stromů a další ozdoby z plastů, textilií či papíru.
  • Pozor na vznik průvanu v místnosti, který může svíčku převrhnout nebo plamen rozkmitat a zapálit okolní ozdoby na věnci nebo svícnu, případně záclony a další bytové textilie.
  • Dbejme již při nákupu svíčky či adventního věnce o bezpečnost. Například svíčky, které mají v sobě zalisované suché květy, listy nebo jiné hořlavé materiály, mohou po prohoření tuto ozdobu snadno zapálit a následně způsobit požár, který se v bytě šíří velmi rychle.
  • Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.

Požáry vánočních stromků

Požáry vánočních stromků od zapálených svíček a prskavek se už objevují ojediněle, protože většina domácností dnes využívá elektrické osvětlení. I u něho bychom měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty. Hasiči totiž evidují také několik případů z minulých let, kdy kvůli elektrickému zkratu začal hořet vánoční stromek.

Krásné prožití vánočních svátků a do nového roku 2022 hlavně pevné zdraví přejí Vaši hasiči

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*