Co spojuje Markétu Zinnerovou se Stráží nad Nisou?

()

Markéta Zinnerová (nar. 21. června 1942) patří mezi nejznámější české scénáristky a autorky knih pro děti a mládež. Napsala mj. scénáře k filmům Den pro mou lásku, Indiáni z Větrova, Za humny je drak, Bolero. Je autorkou televizních seriálů Tajemství proutěného košíku, My všichni školou povinní, Kde padají hvězdy aj. a řady knih pro děti a mládež.

Ale co už je možná méně známé, je to, že Markéta Zinnerová prožila část svého dětství ve Stráži nad Nisou. Před 23 lety, v roce 1998, byla ve Stráži nad Nisou jako vzácný host a vyprávěla dětem v základní škole o svých knížkách a pohádkách a zavzpomínala na své dětství. Tentokrát jsem paní Markétu Zinnerovou požádala, aby se podělila o své vzpomínky se čtenáři Strážského občasníku. Paní Markéta Zinnerová je v současné době pohlcena prací na rozsáhlé vzpomínkové knize, proto se zamýšlené písemné interview změnilo na příjemný a informacemi nabitý telefonický rozhovor, ze kterého nabízím kaleidoskop střípků vzpomínek na poválečné roky ve Stráži nad Nisou.

„Přišli jsme do Stráže před mými šestými narozeninami. Tatínek byl odborníkem v textilní výrobě, proto přijal místo vedoucího v textilní továrně Ferdinanda Zedlitze (dnešní Retex). Po odsunu německého obyvatelstva přišlo do severních Čech mnoho nových osídlenců, často jen s ranci, peřinami a dětmi. Z německých rodin zůstaly jen některé. Pamatuji se na dvě holčičky, Trudu a Ingrid. Byly vždy čistě oblečené a učesané, nosily vlasy zapletené jako preclíky.

To já jsem byla čistá a učesaná jen po ránu. Potom jsme s dětmi lítali venku, na Zlatém kopci nebo na Bělidle. Lákaly nás bunkry a vojenské zákopy, kde jsme si hráli na fašisty a partyzány. Já jsem byla sice malá, ale energická, a proto jsem s červeným hadříkem na klacíku velela naší partyzánské jednotce. A byly to věru nelítostné a urputné boje. Na Zlatém kopci jsem měla i první platonickou lásku, Františka Říhu. Kamarádila jsem s Máňou Kurelovou, dodnes mám fotografii, na které jsme celé ušmudlané.

Chodila jsem ve Stráži do školy od první do čtvrté třídy. Pamatuji se na krásný červený slabikář s ilustracemi K. Kvěchové. Měla jsem ve škole trochu náskok, protože jsem díky mamince, která mi hodně vyprávěla, měla dobrou slovní zásobu a dobře jsem četla. Paní učitelka si mě půjčovala do jiných tříd, kde jsem četla starším dětem, které mě za to pochopitelně neměly rády. Pamatuji se na pana ředitele…. A paní učitelku Zvolánkovou, která měla nádherné
kožešinové paleto a štucel. Měli jsme ve škole malou knihovnu. Před knihovnou byla krabice s vyřazenými knížkami, které jsme si mohli brát. Byla mezi nimi např. i knížka Karla Čapka Proč nejsem komunistou.

Měla jsem ráda továrnu, často jsem se chodila dívat do přádelny, mykárny a tkalcovny nebo za továrnu, kam přijížděly vozy s balíky bavlny, které se potom řítily do přízemí k dalšímu zpracování. Přadleny mě dokonce nechaly nasazovat dutinky. Bydleli jsme v bytě po majiteli továrny Zedlitzovi. Byl to krásný byt a teprve mnohem později jsem s píchnutím u srdce pochopila, že ten krásný kočárek z košatinky, ta krásná postýlka s opravdovou matrací a růžové šatičky patřily holčičce, která musela se svými rodiči odejít do Německa. Na Zlatém kopci bydlela paní, která chodila pomáhat mamince mýt okna, a ta mě jednou pozvala k sobě domů, aby mi ukázala sbírku nádherných panenek, které v domě zanechali původní obyvatelé, u kterých tato paní sloužila. Tatínek byl u dělníků velice oblíbený, na Vánoce je obdarovával látkami a jinými dary, a když potom odcházel do Liberce, věnovali mu obraz, na kterém byl Ještěd se starou chatou. Mně se do Liberce nechtělo a vyprosila jsem si, abych mohla dochodit ročník ve Stráži. Jezdila jsem
autobusem, tehdy nebyla tak hustá doprava.

Dodnes mám fotku, na které je prvomájový průvod, kdy vycházeli z továrny dělníci, dětičky v krojích a v průvodu jely alegorické vozy s vlajkami a obrazy státníků, a přestože byl prezidentem K. Gottwald, byl na jednom obraze Stalin a na druhém prezident E. Beneš.

Je fakt, že děti nejvíce formuje dětství a já Stráži můžu děkovat za ten krásný prostor, jak jsem tam mohla lítat, jak strašně zajímavé tam byly děti a kantoři.“

Autor: J. Trčálková

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*