Petice za bezpečný pohyb dětí u školy

()

Vážení sousedé, vážení rodiče dětí.

V úvodu chci poděkovat vedení obce za snahu řešit bezpečnost dětí a obyvatel Stráže nad Nisou v oblasti Bergerova náměstí a u školy. Tou snahou je nejspíš nově zbudovaný chodník na náměstí a navazující přechod pro chodce směrem ke škole.

Považuji však tento krok jako nedostatečný a nekoncepční. Obracím se tedy na vás, občany Stráže nad Nisou, sousedy a rodiče. Žádám vás o podporu petice, kterou chceme pomocí široké diskuze zajistit mnohem lepší a bezpečnější provoz před naší základní školou a školkou.

Tento článek, tato iniciativa a výsledná petice je výsledkem žádostí mnohých rodičů o vyřešení této situace. Nový chodník ještě více rozvířil diskuzi. Přijal jsem nominaci a nabízím řešení, které může mít potenciál něco změnit. Už dlouho se bavíme v duchu „mělo by se“. Zde je nástroj a budu rád, když tuto iniciativu vezmete za svou a pomůžete mi/nám vše dotáhnout k funkčnímu řešení. Měl by to být hlas několika desítek rodičů a doufám, že to počet podpisů jen potvrdí.

Současný stav

Kdo jste měl možnost být přítomen ráno před 8. hodinou nebo v odpoledních hodinách u školy, dáte mi jistě za pravdu, že je velké štěstí, že se ještě nic vážného nestalo. Na úzké uličce u školy se potkávají auta a děti s rodiči a situace je mnohdy velmi nepřehledná a stresující. Ani vznik jednosměrky nic zásadního nezměnil.

Na ulici u školy (ul. Majerova) chybí především chodník, po kterém by žáci ZŠ a MŠ mohli bezpečně dojít do svých učeben. Nový chodník a navazující přechod pak končí na chodníku k poště nebo na rohu ulice u školy  a zase nic zásadního v řešení kolizí před školou neřeší. Dokonce ti žáci, kteří přijdou z obce (většinou směrem od kostela) nebo od autobusu, nemají jak bezpečně přejít buď na nový chodník nebo směrem ke škole.

Už je načase

Myslím, že už nastala doba, aby se vše začalo řešit s nějakou koncepcí. Vyhlašuji tedy petici, jejíž požadavkem je vyřešení situace. S dalšími rodiči jsme dali dohromady návrh možného zlepšení, ale myslím si, že je vhodné nejprve vše prodiskutovat a po shodě vypracovat přesný postup. Proto naše výzva – petice směřuje k vytvoření komise, která by měla celou věc posoudit a najít ideální soubor postupných řešení.

Text petice

My, níže podepsaní, žádáme vedení obce a zřizovatele ZŠ a MŠ ve Stráži nad Nisou, aby ustavilo komisi, která by navrhla postupné a koncepční kroky, které povedou k zajištění bezpečného provozu před budovami školy. Požadujeme, aby se tímto vzniklým návrhem následně zabývalo zastupitelstvo obce a po schválení byl tento postup realizován. Navrhujeme toto složení komise: 2x zástupce školy, 2x zástupce stavebního výboru obce a 3x zástupce obyvatel obce a rodičů žáků ZŠ a MŠ.

Návrh řešení

Jako nezbytné považujeme vybudovat chodník v ulice Majerova, který bude navazovat na současné již vybudované chodníky a přechod. Dále navrhujeme vybudování dostatečné kapacity parkovacích míst pro krátkodobé parkování v době začátku a konce výuky. Jako ideální považujeme přesunout současný chodník od pošty směrem ke škole až za stromy a na místě současného chodníku vybudovat podélné parkování.  Toto parkování by bylo možné využít kromě parkování rodičů i v odpoledních a nočních hodinách pro parkování obyvatel bydlících v nájemních bytech kolem náměstí. Zároveň by mohla být jejich kapacita využita pro zákazníky místních obchodů a restaurací. Po zajištění těchto dostatečných a bezpečných míst pro parkování navrhujeme úplné uzavření ulice Majerova pro vjezd osobních automobilů s výjimkou rezidentů a zaměstnanců školy a zásobování. Je případně možné i uvažovat o úplné uzavření ulic na náměstí (Bergerovo nám.)

Po elektronickém podpisu petice, Vám přijde do 5 min do e-mailu odkaz na potvrzení. E-mail může být v nevyžádané nebo hromadné poště, případně v sekci SPAM.

Patici zatím podepsalo [signaturecount id=“1″] lidí elektronicky a další na podpisových arších v tištěné podobě (edit 20.10. 2020 16:37 – 123 podpisů). Děkujeme.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

1 Trackback / Pingback

  1. Petice za bezpečný pohyb dětí u školy - Pro Stráž

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*