Bude Stráž samá jednosměrka?

()

Poslední dobou se nám v obci „rozmáhá takový nešvar“. Přibývají nám v obci jednosměrky. Kromě nové jednosměrky u školy, kde se může zdát být řešení jednosměrkou jako významné zlepšení situace, přibude jednosměrka v Obloukové ulici.

Téma dopravního řešení u školy je širší téma a mimo rámec tohoto článku. Článek na téma doprava u školy jsem psal asi před 3 lety a v nejbližší době ho asi opráším. Řešení situace u školy jednosměrkou není podle mě dostačující – situaci nijak významně nezlepšuje ale výrazně neškodí a nemění předešlý stav. Snad jen pro lidi, kteří v oblasti bydlí, vznikl nový „problém“.

Zato řešení, které během pár dní nastane v Obloukové ulici, vidím jako výrazný zásah do dopravy v této oblasti a značné zvýšení rizik a komplikací v dopravě.

O co se jedná. Nákres z vyjádření odboru dopravy:

situace

Jedná zjednodušeně o jednosměrné uzavření ulice od přejezdu u nádraží směrem doprava na Kateřinskou ulici.

Co je důvodem? Z odůvodnění v přiloženém dokumentu je zřejmé že důvodem změny je žádost občanů z 19.2.2020, kteří v oblasti bydlí. Cituji: „Jedná se o hustě obydlený úsek, s absencí chodníku, kde dochází k nepřehledným a nebezpečným situacím. Pravostranný směrový oblouk směrem k vlakovému nádraží Stráž nad Nisou je ohraničen vysokou opěrnou zdí, a tudíž je tento úsek značně nepřehledný. …“

Vůbec takové argumentaci nerozumím. Má se řešit nepřehledná část v odbočce vpravo (ale tento úsek zůstane obousměrný) a nevím, co znamená hustě obydlená oblast, protože v uvedeném úseku – zhruba 150m – jsou nyní 3 domy a staví se zde čtvrtý. Porovnám-li tuto hustotu (zhruba 40m na dům) a šířku komunikace, přijde mi, že patří tento úsek naopak k nejširším a nejméně obydleným ve Stráži. Podívám-li se na hustotu obydlení na nejznámější Studánecké ulici, nemohu s předkladateli souhlasit. Co mají říkat lidé v ulicích: Hakenova, Traktoristů, obě Řadové, …. a mohu vyjmenovat desítky dalších. To budeme všechny také měnit na jednosměrné?…..

Zároveň si myslím, že se situace výrazně zhorší a to v ulici „vlevo“ od nádraží a především pak dole na křižovatce s ulicí Kateřinská. Půlka provozu, který předkladatelé nechtějí ve své ulici se přesune do užší, zarostlé ulice, která je stejně tak bez chodníku, v zatáčce a navíc v ní jsou oba lékaři, končí v ní pěší chodník a na křižovatce je zastávka několika autobusů. Do toho teď bude nově sveden všechen provoz ze středu obce, který míří do města….

Uvedená křižovatka sama o sobě je velkým dopravním problémem. Je to podle mě místo s nejvíce dopravními nehodami v obci. Je v nepřehledné zatáčce a těsně na ni navazuje křižovatka s ulicí Polní.

Výměnu „výjezdu“ ze středu obce směrem do Růžodolu, který byl do teď na široké rovince a s velkým rozhledem za úzkou nepřehlednou křižovatku v zatáčce, kde se pohybuje nebo stojí několik desítek lidí denně, považuji za velkou chybu. A proč tato změna?…. Co tím a kdo získá?….

Doufám, že ve vás tento článek vyvolá snahu přidat i svůj názor. Uvedený článek je mým názorem a rád si přečtu i váš.

Myslím si, že nám chybí vzájemná komunikace. Minimálně bychom měli společně komunikovat o podobných úpravách jako je tato změna dopravního značení. Na zastupitelstvo nemohu chodit pokaždé, neb mám kavárnu otevřenou většinou do 19 hod nebo ještě uklízíme. Chodím na zastupitelstva, kde mě něco zaujme a tak sleduji pozvánky. Jestli jsem z dokumentu k této změněně pochopil správně, byla tato problematika probrána na zastupitelstvu 17, ale ani v pozvánce a ani v zápise (*1) k tomuto zastupitelstvu nic takového není. Škoda, že se obec brání záznamu z jednotlivých zastupitelstev ….

Kromě suchých faktů, které jsou nezbytné pro chod obce, se občan ze zápisů z jednání zastupitelstva nic nedozví. Informace vedoucí k rozhodování jsou před zastupitelstvem neveřejně prodiskutována a občan nemá informace o tom, co vede zastupitele k jejich rozhodnutí. Informace z diskuzí se v zápisech také nikdy neobjeví a tak se nemohu vyjádřit k připomínkám, které pan Zahradník k uvedenému řešení měl. Stejně tak mnozí z vás neví, proč kino COMEL cafe (*2) nemůže promítat letní kino jako v loňském roce – toto téma bylo dlouze diskutováno na zastupitelstvu v lednu a stejně tak v zápise není ani informace, že jsme uvedené diskutovali.

Jako občan jsem neměl možnost se s uvedenou změnou seznámit dřív, než byla vyvěšena na vývěsce a v době, kdy ke změně není možné cokoli dodat …

(*1) poznámka k termínu zápis – dle informací z vedení obce existují 2 listiny – ZÁPIS a USNESENÍ. Obě listiny nemá obec povinnost zveřejňovat, avšak jsou tyto listiny veřejné a je možné do nich nahlédnout, dělat si výpisky nebo je ofotit (vyjma osobních údajů – GDPR). Obec sama definuje svým jednacím řádem zacházení s těmito listinami a jejich způsob zveřejňování. Při studování toho tématu jsem narazil na pěknou „kuchařku“ MVČR na adrese https://www.mvcr.cz/soubor/metodicke-doporuceni-blue-02-web-pdf.aspx – kde je i v praktických příkladech vše uvedeno. Dokument je ale z roku 2009 a nemá v sobě zahrnutu problematiku GDPR.

(*2) poznámka k termínu kino COMEL cafe – v loňském roce získala kavárna COMEL cafe statut kina, jediného aktivního ve Stráži nad Nisou – díky sepsání několika smluv s distributory a zařazením do UFD (Unie filmových distributorů).

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

6 Comments

 1. Plně s vámi souhlasím, toto je dle mne úplná hloupost. Kdyz jednosměrka, tak ulice okolo zdravotnich středisek, kde je křižovatka opravdu nepřehledná, ale tato ulice je prehledna a krásné široká. Jsou ve Stráži mnohem horší ulice kde by se jednosmerka uvitala… Například Hakenova, kterou přijíždí všichni do Nové Stráže a která je uzoučká, že se auta nemaji jak vyhnout.

  • Ano okolo střediska je rizikovějši a hlavně je tam zastávka busu takže mazec…. nooo asi by to chtělo Berku a další reportáž….😉

 2. Tyjo, já s Vámi též souhlasím. Na čí popud se tato kokotina uskuteční? Proboha ! No nemám slov a jsem v šoku. V této ulici je snad jen jeden barak uprostřed… další jeden nahoře a dole a to jsou starousedlici kteří asi neřeší blbiny … a to jsem si říkala jak nyní stráž děla hřiště a funguje a nyní tato jobovka…

 3. Klakson, prátelé. Já osobně budu dávat nespokojenost najevo klaksonem při projíždění, dokud se tohle nevyřeší. Takhle omezit půlku Stráže? Kamarádíčkování nebo korupce??

  • Komentář správce: mrzí mě, když se autor neumí pod komentář podepsat svým jmenem. Jelikož příspěvek nepovažuji za urážlivý nebo jinak vulgární, schválím ho. Bude-li se tato praxe více opakovat, nebudou podepsané komentáře schvalovány….. Původní text komentáře:Proc budete troubit a tim si brat (i) nezainteresovane a nevinne spoluobcany jako rukojmi? Ceho tim dosahnete?
   Radeji napr. iniciujte petici a nebo lepe vyuzijte sveho prava, sepiste, proc je to spatne a co nebylo zhodnoceno nez bylo takto rozhodnuto a podejte podnet k Zahajeni prezkumneho rizeni, na coz mate dle Spravniho radu narok…
   Mezi nami: Nemyslim si, ze by troubeni pri prujezdu pomohlo tomu, aby se situace nejak dal resila.

 4. Pane Spravce, a podpis uzivatelky “Kvetule Kv” je v poradku? A jakym zpusobem jste overil, ze uzivatel “pavel vele” je obcanskym jmenem skutecne Pavel Vele? (Nerikam, ze mam informace, ze neni.) A kde berete informace, ze se nepodepisuji svym jmenem?
  Velice me mrzi takovyto pristup na serveru, jenz ma ambici byt komunitnim informacnim serverem.
  Mate-li nejake pochybnosti, zavedte registrace. Preji prijemny den.

1 Trackback / Pingback

 1. Jednosměrka v ul. Oblouková - fakta - Pro Stráž

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*