Elektronický informační portál ProStraz.cz

()

V první jarní vlně pandemie dozrála myšlenka elektronického média určeného obyvatelům obce Stráž nad Nisou. V průběhu léta jsem projekt spustil a nyní je v plném proudu a postupně je doplňován a obohacován. I tento Strážský občasník bude možné číst elektronicky na tomto portále.

Portál by měl především zajistit maximální informovanost obyvatel Stráže nad Nisou. Možná to je jen můj názor, ale informace se v obci doposud šíří jen kanálem „jedna paní povídala“. Trochu aktuálnější jsou sociální sítě a skupiny na nich. Jednou z nejaktivnějších je skupina Strážáci nad Nisou na facebooku.

Ne každý však využívá sociální sítě nebo je na nich aktivní. Platforma na adrese ProStraz.cz by měla být dostupná všem, kdo má přístup k internetu. Celý obsah je i optimalizován pro zobrazení na mobilních zařízeních. Více jak 90% uživatelů stránek přistupují k obsahu přes mobilní telefon.

Tvořit obsah může kdokoliv. Případného zájemce o tvorbu obsahu buď zaučíme nebo může jakoukoliv formou zasílat své články nebo jiné informace o dění v obci.

Zatím informace na portále dělíme do čtyř okruhů:

  1. Zajímavosti
  2. Aktuality
  3. Osobní pohled
  4. Občan

Zajímavosti

Naše obec má spousty zajímavých zákoutí a bohatou historii. Stále je o čem vyprávět. Více jak polovina obyvatel jsou relativně krátce nastěhovaní a tak odkaz na historii a vysvětlení souvislostí myslím bude něco, co by mohlo upoutat mnohé čtenáře. Ale i zajímavosti od jednotlivých obyvatel je něco, co nás může bavit. V naší obci je mnoho zajímavých lidí, kteří dělají ještě zajímavější a mnohdy i záhadné činnosti. Stále bude o čem psát, co číst.

Aktuality

Bez informování o aktuálním dění v obci by to ani nešlo. K utužování vztahů se sousedy jsou nejlepší mnohé akce v obci. Od Strážských slavností přes dětské dny, po promítání… Ale i informování o tom, co se připravuje, co nás čeká, co se mění nebo naopak nezmění. Vždy platilo a platí, že víc hlav víc ví. Většina věcí, které se mají v obci odehrát nebo změnit, vždy na každého občana dopadnou jinak. Je dobré tak vše, než něco rozhodneme, prodiskutovat a najít to nejlepší řešení pro všechny.

Osobní pohled

Tato sekce má navazovat na předchozí okruh. Většinu věcí vidíme z vlastního úhlu pohledu. Trápí nás jiné problémy, dáváme přednost jiným věcem. Jiné věci trápí mladé rodiny s dětmi a jiné problémy řeší starší obyvatelé. Něco jiného je problém na Zlatém/Stříbrném kopci, něco jiného v blízkosti Studánecké ulice. Nikdo nemůže tzv. nosit naše boty, ale můžeme se pokusit popsat náš pohled.

V této sekci očekávám nejširší diskusi. Takováto diskuse by ale měla být s největší úctou k autorům. To, že má někdo jiný pohled, názor nebo potřebu, neznamená, že je špatný nebo že nemá pravdu. Tyto články pomůžou pochopit druhé, a ještě lépe nacházet společnou řeč.

Občan

Do sekce Občan patří vše, co by mohl občan potřebovat. Do určité míry chci suplovat dle mě nepřehledné stránky obce. Navíc doplním důležité informace, které na stránkách obce nejsou a mnohdy ani být nemusí. Nyní zde naleznete nahrávky a usnesení z jednání zastupitelstva obce a postupně doplňuji platné vyhlášky obce.

Bylo by fajn napsat, že portál bude apolitický. Má se ale zabývat děním v obci, a tak politika bude ve všem co bude na stránkách uveřejněno. Myšleno v tom původním a dobrém významu slova POLIS = MĚSTO. A ač mnohdy budou články vyjadřovat osobní pohled, z kterého bude patrný i politický postoj, neměl by být tento portál nikdy zaměřen jen jedním směrem. Od počátku dávám možnost všem prezentovat své postoje a uveřejňovat své názory. Nikdy neodmítnu uveřejnění podepsaných článků na jakékoli téma. Moji velikou snahou bude získávat co nejvíce různých názorů a pohledů. Portál by měl být místem, kde se budou politické názory potkávat. Velmi se ale budu bránit hádkám a „přestřelkám“. Vždy by mělo být zřejmé, kdo je autorem zveřejněných názorů. Nepodepsané články a komentáře tak budou filtrovány.

Doufám, že tento můj koníček bude přínosem nejenom pro mne, ale i pro mé spoluobčany. Zároveň věřím, že tvorba tohoto média přejde do režimu, kdy ho bude spravovat redakční rada a celý projekt se převede na neziskové sdružení nebo podobně.

Budu rád, když se v této fázi projektu ke mně přidají další nadšenci a bude se to vše rozvíjet dál…. Už dnes přispívá na stránky svým obsahem nemalá skupinka občanů. Přidejte se. Váš názor je důležitý. Vaše informace můžete předat dalším.

Pro návštěvu portálu stačí do vašeho prohlížeče na mobilu nebo počítači zadat jen výraz prostraz.cz .

Ing. Lukáš Beneš

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*