3D tisk a jeho začlenění do výuky na naší škole

()

Na začátku nového školního roku se naše škola zapsala do programu podporující základní a střední školy v začleňování 3D tisku do výuky. Průša Reaserche je název projektu, ale i celé firmy vizionáře a vývojáře 3D tiskáren pana Josefa Průši, který se věnuje 3D tisku více než 10 let. Filozofií projektu Průša Reaserche je poskytnout žákům možnost práce   jak s online modelovacími programy tak s hardwarem tiskárny. 

Do školy byl zaslán model  i3 MK3S ve stavu stavebnice a 1 kg filamentu. V rámci projektu je tiskárna škole nejprve zapůjčena po dobu 3 měsíců. Následně na základě smysluplného  užívání 3D tiskárny ve výuce nebo v jiném zájmovém útvaru organizovaném školou je tiskárna darovací smlouvou převedena do majetku školy. Průša Reaserche i dále podporuje školy v užívání 3D tiskáren. Po celou dobu zapojení do projektu je možné zdarma školit pedagogy, servisovat zařízení a výhodněji nakupovat filament. 

3D tiskárna je impulzem, který povede ke změně výuky informatiky. Vhodné je také začlenit práci s 3D tiskem do výuky praktických předmětů jako jsou pracovní činnosti nebo výtvarná výchova, kde je možné propojit technické a kreativní činnosti. Ve škole už máme rozkládatelný model egyptské pyramidy, který doma vytiskla naše žákyně Eliška Forejtová s tatínkem.

Naši žáci již byli s možnostmi 3D tisku seznámení při dobrovolné akci Code Week, kterou na škole pořádáme již 6 let. Code Week nebo-li Evropský týden programování je iniciativa, jejímž cílem je zábavným a aktivním způsobem přiblížit programování a digitální gramotnost každému žáku. Pro potřeby našeho Code Weeku byla vytvořena online digitální učebna v systému Google Classroom, do které se žáci mohli zapsat. Odpoledne jsme se pak setkali při online konferenci, kde se žáci seznámili s 3D tiskem jako takovým, konstrukcí 3D tiskárny a online modelovacím programem. Na tinkercad.com tak začaly vznikat první návrhy vlastních mincí.

Věřím, že až se zase sejdeme ve škole, bude určitě příležitost projekty dokončit, vytisknou a užívat si radost z nově pokořené výzvy. 

Petra Červenková

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*