Co portál ProStraz.cz přináší

()

S přibývající oblibou portálu získávám více otázek na podstatu tohoto projektu. Pokusím se vysvětlit, za jakých podmínek vznikl tento projekt, jaké je jeho místo a kam směřuje. Neodolal jsem a udělal jsem z těchto nudných faktů jak historický román, tak pohádku. Ale věřím, že o to víc vás to bude bavit.

Vznik stránek

Historie

V úvodu této kapitoly se vášnivým čtenářům omlouvám. Část od druhohor po středověk jsem nakonec vypustil. Tento velmi suchý anglický vtip však nejspíše pochopíte až za polovinou článku. Netrpělivým čtenářům doporučuji se klidně posunout o kapitolu níž :).

Potřeba on-line sdílení informací mi byla vždy blízká. Vždyť už je to víc jak 20 let, kdy jsem v obci začal rozšiřovat bezdrátový internet, jako tehdejší „rychlou“ alternativu k drátovému připojení. V té době existovalo jen vytáčené připojení. Prvních 10 klientů bylo připojených v obci linkou 512 Kbps. Pro dnešní mládež na vysvětlenou – jednalo se o sdílenou rychlost 0,5 Mbps. Dnešní běžné rychlosti připojení domácností se pohybují průměrně od 20 do 250Mbps. …

Myšlenka místního komunitního on-line média zrála hodně dlouho. Vždy to celé ale skončilo na chybějícím obsahu. Mé největší odhodlání nastalo v březnu letošního roku, kdy jsem měl pocit, že díky uzavření všeho, je nutnost využít pro komunikaci nějaký portál. S některými rodiči jsme i vymýšleli, jak by mohli učitelé zdejší ZŠ vzdělávat naše děti „na dálku“. Považovali jsme to jako „odborníci“ za nutnost a chtěli jsme pomoci v těžké době. Online výuka se rozjela i bez nás. Vše se vyvinulo samo. Jediné co po této snaze a „testování“ zbylo, byl server s nainstalovaným mediálním SW a mojí novou zkušeností jak se dají tyto servery nastavovat a upravovat. Komunikační chat, který zbyl, nevyužil nakonec nikdo.

Vše začíná pohádkou

Již delší dobu mi v obci chybí základní informace o dění v obci. Celé to ve mě vyvolává dojem, že existuje opevněný hrad, který střeží vše a především pak informace. Za jeho několika hradbami se utváří další vývoj naší obce. My, poddaní, jsme si zvolili malou skupinu zástupců, kteří se měsíčně neveřejně seznamují s plány vedení obce a při dlouhém a usilovném jednání domluví další postup. Týden poté následuje divadelní představení, kombinované s cviky Miroslava Tyrše protahující pažní svaly a krční páteř. Toto je ovšem jediné místo, kde může pozorný divák poznat naznačený budoucí vývoj a získat nějaké informace o dění v obci.

Z tohoto důvodu jsem velmi rád, že se díky on-line přenosům tyto informace dostanou k co nejširší veřejnosti. Vzhledem k současné situaci je skvělé, že mohou občané sledovat jednání zastupitelstva z bezpečí domova. Bohužel se ale mnohdy jedná jen o informování o tom, co se stalo.

…. No nějak jsem se rozepsal a už podruhé opustil plán tohoto článku. Asi tuto pohádku dopíšu v jiném článku.

A pak to začalo…

Přijal jsem tedy osobní výzvu a začal jsem tvořit obsah sám, protože provozovat mediální portál obce bez obsahu prostě nejde. Já, „ajeťák“, který umí vyjádřit myšlenky programátorským kódem jsem se musel naučit orientovat v různých slohových útvarech, souvětích a stylizacích článků…. Díky podpoře Katky, díky mé usilovné snaze a pomoci mnoha kamarádů, vznikly první články. S přibývajícími články se začal zvyšovat i počet čtenářů. No nebudu dál popisovat co vše stálo a stojí za vznikem tohoto projektu. Je toho víc, než by se sem vešlo…

Kam dál, co bude obsahem

Portál by měl především zajistit maximální informovanost obyvatel Stráže nad Nisou. Možná to je jen můj názor, ale informace se v obci doposud šíří jen kanálem „jedna paní povídala“. Trochu aktuálnější jsou sociální sítě a skupiny na nich. Jednou z nejaktivnějších je skupina Strážáci na facebooku.

Ne každý však využívá sociální sítě nebo je na nich aktivní. Tato platforma by měla být dostupná všem, kdo má přístup k internetu. Celý obsah je i optimalizován pro zobrazení na mobilních zařízeních. Více jak 90% uživatelů stránek přistupují k obsahu přes mobilní telefon. Tvořit obsah může kdokoliv. Stačí aby mě kontaktoval, nastavím mu příslušná práva a případně zaučím. Stejně tak mohu zveřejnit vaše informace předané třeba na mail a podobně.

Zatím informace na portále dělím do čtyř okruhů:

  1. Zajímavosti
  2. Aktuality
  3. Osobní pohled
  4. Občan

Zajímavosti

Naše obec má spousty zajímavých zákoutí. Bohatou historii a je stále o čem vyprávět. Víc jak polovina obyvatel jsou relativně krátce nastěhovaní a tak odkaz na historii a vysvětlení souvislostí myslím bude něco, co by mohlo upoutat mnohé čtenáře. Ale i zajímavosti od jednotlivých obyvatel je něco, co nás může zajímat. V naší obci je mnoho zajímavých lidí, kteří dělají ještě zajímavější a mnohdy i záhadné činnosti. Stále bude o čem psát, co číst.

Aktuality

Bez informování o aktuálním dění v obci by to ani nešlo. K utužování vztahů se sousedy jsou nejlepší mnohé akce v obci. Od Strážských slavností přes dětské dny, po promítání… Ale i informování o tom co se připravuje, co nás čeká, co se mění nebo naopak nezmění. Vždy platilo a platí, že víc hlav víc ví. Většina věcí, které se mají v obci odehrát nebo změnit, vždy na každého občana dopadnou jinak. Je dobré tak vše, než něco rozhodneme, prodiskutovat a najít to nejlepší řešení pro všechny.

Osobní pohled

Tato sekce má navazovat na předchozí okruh. Většinu věcí vidíme z vlastního úhlu pohledu. Trápí nás jiné problémy, dáváme přednost jiným věcem. Jiné věci trápí mladé rodiny s dětmi a jiné problémy řeší starší obyvatelé. Něco jiného je problém na Zlatém/Stříbrném kopci, něco jiného v blízkosti Studánecké ulice. Nikdo nemůže tzv. nosit naše boty, ale můžeme se pokusit popsat náš pohled.

V této sekci očekávám nejširší diskuzi. Takováto diskuze by ale měla být s největší úctou k autorům. To, že má někdo jiný pohled, názor nebo potřebu, neznamená, že je špatný nebo že nemá pravdu. Tyto články pomůžou pochopit druhé a ještě lépe nacházet společnou řeč.

Občan

Do sekce Občan patří vše, co by mohl občan potřebovat. Do určité míry chci suplovat dle mě nepřehledné stránky obce. Navíc doplním důležité informace, které na stránkách obce nejsou a mnohdy ani být nemusí.

Politika

Bylo by fajn napsat, že portál bude apolitický. Má se ale zabývat děním v obci a tak politika bude ve všem co bude na stránkách uveřejněno. Myšleno v tom dobrém slova smyslu – viz význam slova politika na WIKIpedii A ač mnohdy budou články vyjadřovat osobní pohled, z kterého bude patrný i politický postoj, neměl by být tento portál nikdy zaměřen jen jedním směrem. Od počátku dávám možnost všem prezentovat své postoje a uveřejňovat své názory. Nikdy neodmítnu uveřejnění podepsaných článků na jakékoli téma. Moji velikou snahou bude získávat co nejvíce různých názorů a pohledů. Portál by měl být místem, kde se budou politické názory potkávat. Velmi se ale budu bránit hádkám a „přestřelkám“. Vždy by mělo být zřejmé, kdo je autorem zveřejněných názorů. Nepodepsané články a komentáře tak budou filtrovány.

Pro koho to vše celé dělám

Ideální by bylo, kdyby informace ze stránek našly cestu ke všem občanům. Forma obsahu je optimalizována pro většinu elektronických zařízení. Je samozřejmě i velká část obyvatel, která se k této technologii z nějakých důvodů nedostane. Když si projekt získá sponzory, bude možné část obsahu například šířit v tištěné podobě. Kdo ví kam se vše posune….

A nakonec, proč to ten Beneš dělá

Každého vždy napadne podobná otázka. ..Prostě věřím, že dělám dobrou věc…

Zjistil jsem, že psaní mi pomáhá urovnat si myšlenky a zveřejněním je předávám svému okolí. Jsem rád za zpětnou vazbu a za váš pohled na daný problém, můžeme pak diskutovat o dění v obci.

Doufám, že tento můj koníček bude přínosem nejenom pro mne, ale i pro mé spoluobčany. Zároveň věřím, že tvorba tohoto média přejde do režimu, kdy ho bude spravovat redakční rada a celý projekt se převede na neziskové sdružení nebo podobně.

Budu rád, když se v této fázi projektu ke přidají dalších nadšenci a bude se to vše rozvíjet dál…. Už dnes přispívá na stránky svým obsahem nemalá skupinka občanů. Přidejte se. Váš názor je důležitý. Vaše informace můžete předat dalším. Začněte třeba tím, že okomentujete článek. Těším se na vaše názory, postřehy a výzvy.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

2 Comments

  1. Jsem moc rád, že vzniká veřejný prostor pro otevřenou debatu ne jen nad vedením obce, ale hlavně za účasti občanů. Protože, na konec to jsme my a naše obec o čem se rozhoduje.
    Jsme malou obcí, ale můžeme mít velké ambice a cíle.

  2. Dobrý den, dovoluji si reagovat na Váš článek a ozvat se dle Vaší terminologie z “hradu”. Já osobně nemám pocit, že občané jsou odtrženi od informací probíraných na zasedání zastupitelstva. Vždyť se nám podařilo po dvouch letech prosadit online nahrávání zastupitelstva za účelem přiblížení se v informovanosti občanům . Také každý občan naší obce může kontaktovat svého voleného zastupitele a problematiku obci s ním osobně probrat. Pro aktivní zapojení se do dění v obci doporučuji osobně navštěvovat zasedání zastupitelstva a rozvíjet diskuzi se zvoleným zastupitelstvem osobně . Já osobně jsem vděčný za probírána témata a zpětnou vazbu o dění v obci i z vašeho portálu. Aby Vaše pohádka měla šťastný konec , prosím využívejte zastupitelské demokracie v plné míře. Přeji a fandím Vaši práci, ale prosím myslete na apolitickou rovinu portálu jinak přestane sloužit veřejnosti nýbrž osobním zájmům jednotlivých osob a ztratí svůj účel . Pojďme si naslouchat, pomáhat a pak se nám v naší obci bude žít báječně . Věřte, dobré myšlenky vždy zvítězí ! Přeji hodně energie a zdraví Radim Koutnik

1 Trackback / Pingback

  1. PROSTRAZ.CZ V TIŠTĚNÉ PODOBĚ - Pro Stráž

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*