16. ročník soutěže O Křišťálovou popelnici

()
EKO KOM

16. ročník soutěže O Křišťálovou popelnici v netradiční podobě! Zástupci EKO-KOM se tentokrát rozjeli předat ocenění přímo do nejlepších obcí

Česká republika, 11. listopadu 2020 – Po letošní konferenci Odpady a obce 2020, která se v minulosti konala vždy za přítomnosti stovek účastníků v Hradci Králové a letos si kvůli koronavirovým omezením odbyla svou on-line premiéru, proběhlo v netradičním kabátu i předání ocenění vítězům celorepublikové soutěže obcí v třídění odpadů „O Křišťálovou popelnici“ za rok 2019. Na rozdíl od minulých let neproběhlo předání ocenění zástupcům nejlépe třídících obcí na slavnostním večeru konference v Hradci Králové. Naopak zástupci společnosti EKO-KOM se rozjeli dnes přímo na radnice a obecní úřady, kde ve stejnou chvíli předali ocenění a zveřejnili jim umístění v soutěži. Vyhlášení tak proběhla v komorním duchu, na radosti to ale oceněným obcím neubralo.

Stejně jako v minulých letech byla i tentokrát soutěž určena všem obcím ČR zapojeným v systému EKO-KOM a soutěžilo se ve třech velikostních kategoriích. Do užšího výběru 16. ročníku soutěže O Křišťálovou popelnici postoupilo 66 nejlepších měst a obcí – pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha.  Ocenění získaly 3 nejlepší obce a města z každé kategorie a z těch vítězných vzešel i absolutní vítěz. Květiny, malé křišťálové popelnice a v případě vítězů i šeky s finanční odměnou předali nejlepším obcím a městům v rámci dnešní svatomartinské tour zástupci EKO-KOM, a.s.  
Kategorii obcí do 500 obyvatel ovládly tentokrát Potůčky, v kategorii obcí od 501 do 5 000 obyvatel zvítězily Vigantice a v kategorii nad 5  001 obyvatel dosáhl na vítězství Vimperk.  Jihočeský Vimperk se stal zároveň absolutním vítězem 16. ročníku soutěže O Křišťálovou popelnici a doplnil tak seznam vítězů na putovní Křišťálové popelnici, kterou starostce Jaroslavě Martanové předala regionální manažerka AOS EKO-KOM Lenka Pravdová.

Co je hodnoceno?

Každý kraj měl pětici nejlepších zástupců. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další 2 zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOM, a.s., vybírat však mohli pouze z obcí, které se umístily v krajské soutěži nejhůře na 5. místě. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií. Jako vždy se hodnotilo nejen dosažené množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou komoditu, hodnotil se také poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu, hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob), přihlíželo se také k tomu, jestli obec sbírá i nápojový karton, bílé sklo a kovy a celkově jaké jsou v obci vytvořené podmínky pro nakládání s odpady. Hodnocení je tedy velmi komplexní a provádí se především na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví.

Výsledky soutěže O křišťálovou popelnici 2019

Absolutní vítěz: Vimperk

kategorie Obce do 500 obyvatel:

  1. Potůčky
  2. Český Jiřetín
  3. Albrechtice v Jizerských horách

kategorie Obce 501 – 5 000 obyvatel:

  1. Vigantice
  2. Velké Bílovice
  3. Pržno

kategorie Obce nad 5 001 obyvatel:

  1. Vimperk
  2. Telč
  3. Jilemnice

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*