Zprávy z „radnice“

()

Vážení spoluobčané,

dostává se vám do rukou nové vydání Strážského občasníku. Až jej budete číst, bude letošní léto a s ním spojený čas prázdnin, dovolených, volna a pohody nenávratně za námi a my budeme jen vzpomínat. Než však tyto vzpomínky nadobro opustíme, musím se vrátit o pár dnů zpět. Chtěla bych se s vámi podělit o dvě významné události, které se v naší obci udály a nelze je opominout.

V pátek 13. srpna 2021 zemřel ve věku 87 let
druhý strážský porevoluční starosta
Ing. Josef Dědek

Mnozí z nás ho máme v paměti jako člověka uvážlivého, pracovitého, zodpovědného a vždy usměvavého. Narodil se 5.
června 1934 v Třebechovicích pod Orebem. V Liberci vystudoval vysokou školu strojní a v roce 1959 přišel do Stráže nad Nisou. S manželkou Evou, dětskou lékařkou, zde založili rodinu a v nově postaveném rodinném domku vychovávali své děti.

ing. Josef Dědek

Ing. Josef Dědek pracoval jako konstruktér v Navetě Jablonec nad Nisou, poté 22 let jako projektant výroby v Elitexu v Chrastavě.

V roce 1990 byl zvolen za Občanské fórum do obecního zastupitelstva,
kde zastával funkci předsedy finanční komise, později se stal zástupcem starosty. Svou činností a vstřícným přístupem k lidem si získal důvěru občanů a byl v roce 1994 jako nezávislý kandidát zvolen starostou obce. Tuto funkci vykonával až do roku 2002, kdy už cítil, že potřebuje zvolnit své tempo, a proto nadále pracoval jako místostarosta.

Že mu od počátku nebyl lhostejný vzhled a vybavenost obce, dokládá fakt, že se zasadil o budování nových povrchů místních komunikací, plynofikaci obce a postupnou výstavbu kanalizace. I obecní úřad prošel vnitřními úpravami,
byla znovu obnovena obřadní síň. Vysázela se nová zeleň na náměstí. Postavila se část nové mateřské školy a byla vybudována lávka v Myslbekově ulici, aby propojila železnicí oddělené části obce.

Kulturní život se také dočkal podpory. Ať už tradiční vítání občánků do života, nově vzniklé setkávání důchodců
– jubilantů, ale i zrod Strážského občasníku.

Ve výčtu aktivit bývalého starosty ing. Josefa Dědka bych mohla pokračovat, ale snad někdy příště a veseleji.
Dnes již jen: „ Vážený pane Dědku, za nás Strážáky, děkuji a sbohem“.

A tak, jak to v životě chodí, smutnou zprávu o pár dní později vystřídala zpráva radostná. Přišla z Hejnické ulice, kde se slavilo úctyhodné životní jubileum

19.srpna 2021 jako první občan obce Stráž nad Nisou
oslavil 100. narozeniny
pan Josef Kudláček

Ti, kdo občas zavítají na setkávání důchodců – jubilantů si okamžitě vybaví drobného, milého pána s šibalským úsměvem, který ani ve svém úctyhodném věku v sobě nezapře muzikantského ducha a výborného tanečníka. Jakpak by ne.

Již v rodné vesničce Lipovka u Rychnova nad Kněžnou jako mladý hrával na trubku. Sólo, ale i společně s hudebníky v orchestru, hrával na zábavách či pohřbech.

Za války byl totálně nasazený na nucené práce do Vídně, odkud se mu spolu s pár kamarády podařilo na konci války utéci domů. Po válce dostal nabídku odejít na sever, kde se osídlovalo. V roce 1945 přišel do Stráže nad Nisou a jako vyučenému řemeslníkovi mu bylo nabídnuto sedlářství a čalounictví po původních německých obyvatelích.

Tím se živil do roku 1952. Vyráběl převážně postroje pro koně – hlavně ze Studánky, ale i z Růžodolu a Kořenova. Po velkém přemlouvání pak nastoupil do družstva Karosárna v Mníšku, kde se vyráběly karosérie z tvrdého dřeva a silných plechů.

Po roce 1989 svoji původní živnost obnovil a posléze ji předal svému synovi. Ten za dohledu svého otce v živnosti úspěšně pokračuje dál.

Nezbývá tedy než popřát oslavenci ještě jednou vše nejlepší, hlavně pevné zdraví, klid a pohodu. Všichni doufáme, že se uvidíme již na podzimním setkání jubilantů.

Závěrem bych vás všechny chtěla pozvat 11. září 2021 na Strážské slavnosti. Připravili jsme bohatý program, který bude začínat netradičně již v pátek odpoledne, pokračovat budeme přes celou sobotu a neděle bude patřit dětem.

Daniela Kysilková, starostka

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*