Sčítání 2021

()

O půlnoci z 26. na 27.3. 2021 (z pátka na sobotu) bude spuštěno pravidelné sčítání .

Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Poslední sčítání proběhlo v březnu 2011 – rozhodným okamžikem byla půlnoc z 25. na 26. března 2011.

Na našem území se soupisy obyvatel nebo některých vybraných skupin obyvatelstva uskutečnily již ve středověku. V historii byly prováděny především k vojenským a daňovým účelům. Zpočátku tedy zahrnovaly pouze část populace. Zdokonalení soupisů obyvatelstva u nás i v Evropě pak souviselo s nástupem absolutismu a s rozvojem státního aparátu. Rokem 1869 začíná období tzv. „moderních sčítání“ vyznačujících se dodržováním hlavních zásad vytyčených mezinárodními statistickými kongresy a na podkladě konkrétní zákonné normy. Na sčítání v Rakousku-Uhersku pak navazují sčítání v době první republiky a postupně i další sčítání prováděná až do dnešní doby. [zdroj: Český statistický úřad]

Výsledky minulých sčítání jsou dostupné na stránkách ČSÚ https://www.czso.cz/csu/czso/vysledky-minulych-scitani

V letošním roce je kladen velký důraz na elektronické vyplnění formulářů. Ty budou dostupné na stránkách scitani.cz od 27.3. do 9.4. 2021. Pak se bude možné od 17.4. do 11.5. 2021 sečíst „off-line“, tedy v listinné podobě. Výsledky budou zveřejněny v roce 2022.

Elektronické vyplnění

V čem je elektronický formulář lepší?

S elektronickým sčítacím formulářem je sčítání bezpečné a snadné. Můžete ho vyplnit odkudkoliv a bez kontaktu se sčítacím komisařem. Formulář obsahuje nabídková menu („našeptávače“) u slovních odpovědí a automaticky zobrazuje otázky na základě vyplněných údajů (například u dítěte není zobrazována otázka na zaměstnání). Umožňuje logické kontroly vazeb mezi odpověďmi a nabízí kontextové návody k vyplnění a odeslání.

Kromě češtiny je dostupný v 7 dalších jazycích (angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština).

Formulář jde vyplnit na stránkách scitani.cz nebo pomocí aplikace pro váš „chytrý“ telefon.

Jak se přihlásím do online formuláře?

K přihlášení použijte číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou (občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům) a datum narození. Použít můžete také elektronickou identitu (eidentita.cz) nebo datovou schránku fyzické osoby.

Pro přístup k elektronickému formuláři prostřednictvím osobního dokladu musíte být evidováni v registru obyvatel a adresa obydlí musí být v databázi adres sčítání. Doporučuji již teď si na uvedeném odkazu vše ověřit.

Do elektronického sčítacího formuláře se snadno přihlásíte například prostřednictvím tzv. bankovní identity, pokud vaše banka tuto službu nabízí. Stačí zvolit tuto možnost přihlášení přes eidentita.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky naleznete na této adrese: https://scitani.cz/csu/scitani2021/faq

Pomoc s vyplněním

Základní letáček a uživatelskou příručku přikládám:

Jsem však připraven vám pomoci. Jako dlouholetý inovátor v oblasti internetu a technologií, a jako učitel výpočetní techniky na střední škole, jsme vám připraven pomoci. Zavolejte na tel. 739 454 716, stavte se zamnou v cukrárně nebo napište (SMS, e-mail: lukas.benes@comel.cz). Jsem tu pro vás!

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*