NĚCO MÁLO Z DĚNÍ HASIČŮ …

()

V dorosteneckých postupových soutěží se nám letos dařilo. I když máme jen jednoho dorostence.
Lukáš Kvapil v kategorii staršího dorostu na okresním kole obsadil krásné 3. místo a postoupil na krajské kolo do Zákup. Zde se Lukášovy dařilo podstatně lépe a obsadil nádherné 1. místo a jeho vysněná republika byla tu. 3. 7.2022 jsme odjeli na Mistrovství České Republiky do Ústí nad Labem. Zde Lukáš bojoval s těmi nejlepšími z celé republiky. Svými pokusy na dráze 100 metrů překážek a dvojboji se v osobních rekordech přibližoval k těm nejlepším. V konečném zúčtování Lukáš obsadil nádherné 13. místo. Za jeho výsledky a vynikající reprezentaci našeho sboru a i naší obce děkujeme a moc gratulujeme. Držíme palce do jeho dalšího soutěžního roku.

Kde jste všude mohli hasiče vidět?

Při pálení čarodějnic, dětském dni, Strážských slavnostech, ale i v ulicích Stráže při zalévání nově vysázené zeleně a stromů na náměstí a při skrápění (ochlazování) našich rozpálených ulic v letním horku. Již po druhé jsme byli osloveni organizátory Kryštof Kempu o spolupráci na zabezpečení této velké víkendové akce. Ta se uskutečnila v půlce srpna na městském stadionu v Liberci. Prováděli jsme požární asistenci po celou dobu akce. Na závěr nám sám Richard Krajčo poděkoval za odvedenou práci a se slovy, že se za dva roky opět sejdeme se rozloučil. Tak snad nezapomene.

10 – 11, 6. se konali Hasičské Litoměřické slavnosti. Při této příležitosti jsme byli osloveni organizátory hasičských hudebních fontán o pomoc na této akci. A tak jsem jak sbor tak i jednotku přihlásil na tuto nádhernou akci. V pátek 10. 6. jsme se s našim historickým praporem zúčastnili slavnostního dekorování pamětní stuhou.

V sobotu 11. 6. jsme byli na Litoměřickém náměstí na slavnostním nástupu a pochodu. Následovala prohlídka Litoměřického výstaviště, které bylo plné historické, ale i moderní techniky. V odpoledních hodinách proběhla generální zkouška na večerní hasičskou hudební fontánu. Čekali jsme až se setmí, abychom mohli předvést před plnou Litoměřickou náplavkou naši nádhernou hasičskou fontánu. Na této akci se podílelo dalších osm jednotek hasičů. Tedy 60 proudů a osm čerpadel a několik desítek metrů hadic.

Výjezdů má jednotka v evidenci od začátku roku 40, při kterých bylo řešeno 62 mimořádných událostí. Poslední měsíc nás nejvíce zaměstnávaly požáry v oblasti Bělidlo. Hořelo zde osm krát a my vyjeli šestkrát k těmto ohýnkům.

Největší a nejnáročnější požár za první pololetí byl požár objektu Čistírny odpadních vod v Růžodole – Mlýn. Jednotka zde zasahovala do ranních hodin a to po celou dobu v dýchací technice. Jednotky hasily nejen požár, ale zároveň i ochraňovaly malou cca 50 cm dlouhou skleněnou trubici. Protože při jejím prasknutí by hrozil výbuch metanu nahromaděný v nádobě, která hořela.

Výjezdů má jednotka v evidenci od začátku roku 40, při kterých bylo řešena 62 mimořádných událostí. Poslední měsíc nás nejvíce zaměstnávaly požáry v oblasti Bělidlo. Hořelo zde osm krát a my vyjeli šestkrát k těmto ohýnkům.

Poslední srpnový víkend nás zaměstnaly rozmary počasí. Přibylo nám sedum výjezdů, při kterých jsme řešily 17 mimo-řádných událostí. Převážně se jednalo o popadaná stromy a větve na komunikace. Jednotka zasahovala nejen v naší obci, ale i u šesti událostí v Liberci.

Jednotka se za první pololetí roku zúčastnila tří Taktických cvičení. A to: požár lesa za využití „D“ programu (malé průměry hasičských hadic, lepší a lehčí práce s hadicemi v terénu). A dvou cvičení na Základní školy – požár a evakuace žáků a pedagogického personálu školy na ZŠ Elišky Krásnohorské a na ZŠ Stráž nad Nisou. Ve Stráži se cvičení uskutečnilo na hlavní budovu školy. Některé třídy se evakuovaly sami ještě před příjezdem hasičů. Jedna třída byla hasiči v dýchací technice evakuována pomocí evakuačních kukel, a druhá třída se evakuovala pomocí čtyřdílného nastavovacího žebříku. Na tuto pomoc jsme na cvičení pozvali naše hasičské kamarády z JPO SDH Krásné Studánky.

Jednotka je také předurčená na plnění závěsného vaku pod vrtulníkem. Pravidelně se zúčastňujeme praktických školení na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou. Jinak tomu nebylo ani letos. Zúčastnilo se devět členů výjezdového družstva.

Dne 6. a 13. září se konal nábor dětí do oddílu Mladých hasičů ve Stráži nad Nisou, a to vždy od 16:00 hodin v hasičárně. V tomto kroužku se děti naučí nejen hasičskou práci, ale i například základy zdravovědy, vázání uzlů, práci s buzolou a orientaci v terénu. Těšíme se na vás, hasiči ze Stráže.

Bohdan Kvapil, předseda

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*