„K+R“ – značka, kterou pravděpodobně neznáte

()

S novým chodníkem na Bergerově náměstí přibyla nová značka umístěná kousek od historické brány. Denně slýchávám: „Luky, nevíš co je to za značku?“

Značka je jedna z nejmladších na našich silnicích. Písmena K a R vycházejí z anglických slov  Kiss and Ride, česky polib a jeď. Její původní určení bylo pro individuální automobilovou dopravu kombinovanou s veřejnou hromadnou dopravou. Je určena pro označení parkovacích míst pro krátké zastavení nebo vyčkávání osobních vozidel v blízkosti zastávek veřejné dopravy, v blízkosti kulturních a sportovních středisek, případně u škol.

Do našich končin byla tato speciální dopravní značka zavedena novelizací vyhlášky č. 247/2010 Sb. s účinností od 14. září 2010. Vyhláška stanoví, že tato značka označuje „parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob“. Zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob. 

Mělo by to tedy fungovat tak, že v časech uvedených dodatkovou tabulkou by zde neměla „trvale“ parkovat žádná auta. A to ani v případě, že chcete zaparkovat svůj vůz a dovést dítko do školy/školky. Nápad je asi myšlen dobře, ale faktický provoz asi nebude tak ideální. Značné množství rodičů potřebuje dovést svoje dítě do školy, především proto, že situace před školou je více než složitá. Uvidíme, jak bude parkování fungovat.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

1 Comment

  1. Děkuji za užitečné vysvětlení účelu značky. Tato značka opravdu moc neobjevuje, ale věřím že svůj účel splní lépe než značka s parkovacích terčíkem a omezenou dobou parkování. Rodič by musel pokaždé nastavovat čas příjezdu plus si koupit parkovací terčík . Věřím v ohleduplnost řidičů, kteří nebudou zbytečně blokovat parkovací místa v exponovaných časech . No čas a praxe ukáže jak tato značka bude sloužit .

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*