Jak získat tzv. COVID PAS

()

Covid pasy, tedy papírové či elektronické verze certifikátů pro všechny, kteří prodělali covid-19, byli testováni nebo byli očkováni, jsou od 1. června dostupné na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) na adrese ocko.uzis.cz a budou bilaterálně uznávány v sedmi zemích (Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko).

(stav k 2.6.) Na certifikátu jsou ověřovací QR kódy, nikam ale nevedou. Chybí zatím aplikace. Podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly je to jen dočasný stav.

Jak získat certifikát

Jsou 3 cesty jak certifikát získat:

1. Vytištěný v očkovacím centru

Při návštěvě očkovacího centra můžete získat tento certifikát vytištěný. Měli by vám ho tam vytisknout. Operátoři při vstupu však mají značné množství práce a nejsou tak ochotni vám vyhovět a možná vás odkážou na další možnosti (osobní zkušenost). Problém pak nastane, když chcete certifikát „digitalizovat“ a uložit si ho např. do telefonu. Prosté vyfocení telefonem nemusí být přesné a uložená kopie v telefonu nemusí dobře zobrazit ověřovací QR kód.

2. Na portále občana

Na adrese https://obcan.portal.gov.cz/ je možné se přihlásit do portálu občana. Tento portál dává občanovi mnoho možností včetně přístupu k certifikátu – tzv. COVID PASu. K přihlášení však potřebujete jeden z elektronických „přístupů“ – tedy buď tzv. e-identitu nebo musíte mít datovou schránku. Obě možnosti vyžadují vyřízení předem a u obou je nutná asistence České pošty, která vám tyto přístupy zřizuje.

3. Přihlášením do očkovacího portálu

Pro přihlášení do tohoto portálu potřebujete buď již zmíněnou e-identitu, nebo vám postačí jen vaše rodné číslo a číslo OP. Jedná se o očkovací portál a tak se do něj můžete přihlásit jen v případě, že jste se již registrovali na očkování.

Jak na to? Pokračujte na adresu https://ocko.uzis.cz/ kde vyplníte kombinaci rodného čísla a čísla OP. Tato cesta je pro běžného občana nejjednodušší a není k tomu potřeba žádná další elektronická identita. Přihlášení je možné jak na telefonu, tak na počítači.

Po zadání údajů (rodné číslo a číslo občanského průkazu) vám bude odeslána SMS zpráva s kódem na telefon, který jste zadali při registraci na očkování.

Tento kód zadáte v dalším kroku:

Jakmile se přihlásíte, zobrazí se obrazovka, kde máte informace o očkování, případně o testování nebo o prodělané nemoci. Vždy můžete kliknout na tmavé tlačítko v horním pravém rohu a tím se vám do PC nebo do telefonu stáhne soubor ve formátu PDF, který obsahuje příslušný certifikát.

Soubor ve formátu PDF si můžete někam přeposlat, vytisknout nebo uložit v telefonu pro následné zobrazení. Důležité je mít kvalitní zobrazení QR kódu – proto v případě tištěné verze nepřekládejte list papíru v místě QR kódu.

Nedaří se, netrapte se

Přijde-li vám i tak tento postup složitý nebo se vám nedaří, netrapte se. Stavte se za mnou v cukrárně nebo mi napište na tel nebo mail (739454716, lukas.benes@comel.cz). Rád pomohu.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*