Zvýšené ceny energií a upravený příspěvek na bydlení

()

Na příspěvek na bydlení může nově dosáhnout až dvojnásobek domácností, s výpočtem pomůže nová online kalkulačka. Podmětem pro změnu bylo prudké zvýšení cen energií,

Jste-li seniorem nebo seniorkou, případně si nevíte rady se vším kolem zvýšení cen energií, pokračujte rovnou spodní částí článku.

Pomoc domácnostem při zvýšení cen energií

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil opatření, jak pomoci domácnostem s energetickou chudobou. Obě komory Parlamentu ČR jednoznačně podpořily navýšení příspěvku na bydlení. Dnes ho pobírá zhruba 150 tisíc domácností, dalších 200 tisíc má dle některých výzkumů na příspěvek nárok, ale z různých důvodů nečerpá. Ministerstvo nově připravilo online kalkulačku, aby si lidé mohli spočítat, zda na příspěvek dosáhnou a případně v jaké výši. Současně s tím je připravená i komunikační kampaň, která má motivovat lidi, aby se nebáli požádat o pomoc.

Energetická chudoba a pomoc českým domácnostem s vysokými náklady za elektřinu a plyn jsou prioritami nové vlády i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Společným úspěchem je fakt, že k dnešnímu dni více než 90 % zákazníků odešlo z režimu dodavatele poslední instance na standardní produkt nebo jsou v procesu této změny.

„Vyzýváme všechny, kdo to ještě neudělali, aby neváhali a našli si nového dodavatele energií co nejdříve. Zároveň je třeba neodkládat platby za energie, byť mohou být skokově vyšší, ale není cesta neplatit a čekat, že se to vyřeší samo. V tom případě by mohl hrozit pád do dluhové pasti nebo dokonce exekuce,“ upozornil na tiskové konferenci Marian Jurečka, který představil sérii kroků, které mají pomoci domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

„Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být rázem i dvojnásobně vyšší, navíc hrozí další nárůst cen. Příspěvek na bydlení se díky rychlému prosazení novely zákona o sociální podpoře navyšuje, navíc součástí zákona je mechanismus, který vládě umožňuje, aby v průběhu roku okamžitě příspěvek navýšila, pokud to bude třeba,“ vysvětlil Jurečka.

On-line kalkulačka

Ministr představil také online kalkulačku, která pomůže s orientačním výpočtem a lidé tak mohou zjistit, jestli mohou mít na příspěvek nárok. Další možností je mimořádná okamžitá pomoc. „Věřím, že se nám touto cestou podaří ochránit ty zranitelné – typicky rodiny s dětmi, samoživitelky nebo seniory. Chtěl bych vyzvat i ty, kteří stát nikdy nežádali o pomoc, aby se nestyděli. Kalkulačku lze vyplnit anonymně na internetu, s vyplněním formulářů mohou pomoci pracovníci Úřadu práce ČR,“ řekl Jurečka. Žádost o příspěvek na bydlení lze podat elektronicky. V případě potřeby se lidé mohou obracet i na Call centrum Úřadu práce.

Mohou pomoci i zástupci obce

Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové jsou v pohotovosti také samosprávy, které jsou významným komunikačním článkem mezi občany a úřady. „Velmi mě těší, že se podařilo rychle zareagovat a připravit novelu, kterou považujeme za výbornou formu pomoci. Zprostředkováváme informace městům a obcím, aby je mohly předat svým občanům a informovali je, aby řešili svou situaci a požádali o příspěvek na bydlení, pokud na něj mají nárok. Rozhodně se nevyplatí odkládat platby a je třeba zabránit tomu, aby lidem byl kvůli nesplaceným fakturám odpojen proud anebo na ně zazvonil exekutor,“ uvedla Vladyková. Podle údajů energetických společností je aktuálně po splatnosti více než 100 tisíc faktur za elektřinu a plyn.

Na možný nápor žadatelů se připravuje Úřad práce ČR, který zřídil infolinku pro občany zasažené energetickou krizí. „Jsme připraveni zpracovávat žádosti o příspěvek na bydlení, včetně zvýšené administrace i dalších dávek – tedy doplatku na bydlení, případně mimořádné okamžité pomoci. Na výpomoc jsou připraveni kolegové z jiných agend či kontaktních pracovišť. Veškeré informace občané najdou na webových stránkách Úřadu práce ČR, kde jsou k dispozici i videa, v nichž se zájemci dozví, jak správně vyplnit žádost,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ

YouTube player

Žádost o příspěvek

YouTube player

Více informací o příspěvku na bydlení naleznete ZDE

PROČ TAKOVÉ PRUDKÉ ZVÝŠENÍ CEN ENERGIÍ

Jde o výjimečnou situaci, která překvapila nejen koncové zákazníky, ale také energetické společnosti. Za poslední rok extrémně stoupla cena plynu a uhlí, které jsou potřeba k výrobě elektřiny. A nezdražovaly jen suroviny, ale také emisní povolenky.

Cenu plynu ovlivnilo několik věcí. Minulá zima byla velmi dlouhá a zásobníky plynu se tak rychle vyprázdnily. Ke zvýšení ceny přispěla také zvýšená poptávka díky oživení ekonomiky v Evropské unii a snížení dodávek plynu z Ruska.

I za vyšší cenou uhlí je ekonomický růst. Světová ekonomika se zotavila rychleji, než se předpokládalo.

Emisní povolenky zdražily kvůli vyšším cílům Evropské unie na odklon od uhlí.

O KOLIK VELKOOBCHODNÍ CENA ZA ELEKTŘINU A PLYN NA BURZE VLASTNĚ VZROSTLA?

Elektřina

Na začátku roku 2021 se velkoobchodní cena jedné MWh pohybovala okolo 50 EUR, do srpna 2021 cena postupně rostla k 80 EUR za MWh. Na podzim ale začala prudce stoupat. V září jsme zažili skok ceny jedné MWh na více než 120 EUR a v prosinci až na 326,8 EUR. Pohybuje se tak na historicky nejvyšších úrovních. A to se bohužel potkalo s krachem některých dodavatelů elektřiny, jejichž zákazníci tak museli nuceně přejít do režimu DPI a bylo pro ně nutné nakoupit elektřinu.

Plyn

Cena plynu se pohybovala na nízkých úrovních, ale v květnu 2021 se vyšplhala na 146,16 EUR za MWh a v prosinci cena vyskočila až na 180 EUR.

Důležité odkazy:

SENIORKY A SENIOŘI, POZOR!

Váš dodavatel elektřiny nebo plynu možná skončil, pokud si nejste jistí, situaci je potřeba okamžitě řešit. Zkontrolujte si, kdo byl Vaším dodavatelem elektřiny nebo plynu, nebo zkontrolujte platby za elektřinu nebo plyn.

Dodavatel elektřiny nebo plynu

Pokud byla Vaším dodavatelem společnost

 • A-PLUS Energie obchodní
 • BOHEMIA ENERGY entity
 • COMFORT ENERGY
 • EAGLE ENERGY
 • Energie České spořitelny
 • Europe Easy Energy
 • Kolibřík energie
 • Ray Energy
 • X Energie

a neřešili jste změnu plateb, ověřte si, zda nedlužíte za energie dodavateli poslední instance.

N E B O

Platby za elektřinu nebo plyn

Na platebním dokladu SIPO nebo ve Vaší bance (trvalý příkaz) si ověřte, zda máte nastaveny platby za elektřinu nebo plyn.

 • Pokud ne a zálohy na energie žádným jiným způsobem nehradíte, dlužíte za energie dodavateli poslední instance.
 • Pokud ano, peníze se strhávají, je vše v pořádku. Nemusíte nic řešit.

Co se stalo?

Pokud jste byli zákazníkem jedné z výše uvedených společností, nebo Vaše platby dodavateli elektřiny nebo plynu neodchází nebo se vrací, tak Váš dodavatel skončil.
Zachovejte klid. Nejste na to sami. Situaci ale řešte co nejdříve!
Elektřinu ani plyn Vám nevypnou, aktuálně Vám je dodává dodavatel poslední instance.
Jedním z hlavních důvodů bylo skokové zvýšení cen energií.

Kdo Vám může pomoci, pokud si nevíte rady?

Vaše rodina nebo přátelé Vám jistě pomohou najít potřebné informace i problém řešit. Zavolat nebo zajít můžete na místní obecní úřad nebo se nám ozvěte. Můžete se i stavit v cukrárně na Bergerově náměstí.
V každém případě si připravte poslední vyúčtování za elektřinu nebo plyn.

Co bude potřeba vyřešit?

Je nutné zjistit, kdo je Váš dodavatel poslední instance, kontaktovat ho a vyřešit platby za elektřinu nebo plyn.

Dodavatel poslední instance je dočasná záchranná síť pro případ, když skončí Váš dodavatel. Proto je nutné vybrat si obratem nového dodavatele elektřiny nebo plynu.

Kde naleznete sami více informací?

 • Energetický regulační úřad (www.eru.cz) poskytuje veškeré informace k této situaci – o dodavatelích poslední instance včetně kontaktů, postup, jak změnit dodavatele, a odpovědi na často kladené otázky lidí, kteří se dostali do stejné situace jako Vy.
 • Občanské poradny (www.obcanskeporadny.cz), kde si můžete domluvit schůzku.
 • Místní obecní úřad, kam můžete také zajít osobně.
 • Místní spolek Stráž SPOLU a pro všechny z.s. – pro jednoduchost můžete jen zajít do cukrárny COMEL cafe na Bergerově náměstí.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

1 Comment

 1. S článkem plně souhlasím až na jeden nesprávný údaj. Podle oficiálního prohlášení ERÚ,obchodního bodu TTF i Gazpromu, Rusko přesně plnilo nejméne do konce roku 2021 všechny objednávky na 100%. Je potřeba také uvést, že obchodníci s plynem spoléhali po minulých rocích na mírnější zimu a také se snažili minimalizovat Rusku zisky z prodeje plynu nižšími objednávkami. Stačí se podívat komu všemu z větší části patří evropské zásobníky plynu a kdo objednává – a platí – jejich plnění.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*