SDH STRÁŽ NAD NISOU – MALÉ OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2021

()

Milí spoluobčané,
rád bych Vás informovalo činnosti našeho sboru v minulém roce.

Jsme jednotka požární ochrany JPO III. s povinným výjezdem do 10. minut v jakoukoliv denní i noční hodinu, vlastníme techniku CAS 20 Tatra Terno, vozidlo DA8 Iveco, oba automobily mají po­vinnou výbavu dle zákona.

V roce 2021 bylo v jednotce 14 členů, z toho 11 nositelů dýchací techniky, 11 členů, kteří obsluhují motorové pily, 8 řidičů – strojníků, 5 velitelů družstva a 1 velitel jednotky.

Bylo prováděno školení dle zpracovaného ročního plánu v rozsahu minimálně 40 hodin.

Standardně se školila bezpečnost práce, motorové pily, technika a povinná témata vydaná Generálním ředitelstvím HZS.

Všichni členové výjezdového družstva v roce 2021 prodělali očko­vání na Covid -19.

V roce 2021 jsme nezaháleli a v evidenci máme 41 krát vyhlášení poplachu a řešili jsme 55 mimořádných událostí:

 • Požáry 10
 • Planý poplach 15
 • Technická pomoc 28
 • Unik ropných produktů 1
 • Ostatní pomoc 1

Vybral jsem dva nejnáročnější zásahy. A to:

2. 2021 jsme vyjížděli k požáru nízké budovy do firmy Grupo Antolin Bohemia, a. s. Chrastava. Jednotka vyjížděla v počtu 1+3 s CAS 20 ve 12:48 hodin. Na místo jsme přijeli jako devátá jednotka v pořadí. Velitel zásahu jednotku poslal na samostatný úsek, kde jsme se doplňovali vodou z řeky Nisy a prováděli haseb­ní práce na požářišti. Členové jednotky zasahovali po celou dobu v dýchacích přístrojích. Velitel zásahu z velitele jednotky udělal ve­litele úseku pro doplňování vody na požářiště. Cca v 15 hodin za námi dorazila posila členů naší jednotky s DA 8 a hned se zapojili do práce. Hlavním úkolem bylo uchránit sklad chemikálií u středu požářiště. Kdyby se to nepodařilo, hrozil výbuch chemikálií a vede­ní podniku varovalo, že by vznikl kráter mezi Libercem a Hrádkem nad Nisou. Jednotka se vrátila zpět na základnu v 1:25 hodin dru­hého dne. Někteří členové výjezdového družstva vydýchali i čtykl dýchací přístroje.

V červenci při bleskových povodních jsme od 14. 7. do 17. 7. vy­jeli k 17 mimořádným událostem, nejen v naší obci. Provádělo se hlavně čerpání vody ze zatopených prostorů sklepů a vodních la­gun na zahradách.

Ani v boji s pandemií Covid-19 jsme nezaháleli, Od září 2021 paní Jindřiška Kvapilová ml. spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví jako koordinátor pro linku MZ ČR COVID – linka psychologické pomoci a trasování. Dva členové výjezdového družstva se přihlásili jako dobrovolníci na pomoc do nemocnic, domovů důchodců a sociálních zařízení. Martin Kvapil i Václav Radostný v únoru 2022 nastoupili na týdenní výpomoc do domu Sociálních služeb Mimoň a domova důchodců Mimoň. Zde se starají o dříve narozené spoluobčany. Děkujeme.

V roce 2021 jsme odpracovali množství hodin na svěřené technice, a to na:

 • CAS 20 Tatra Terno 540 hodin
 • DA 8 lveco 260 hodin
 • Agregáty 126 hodin

V roce 2021 jste nás mohli vidět:

 • při prezentaci projektů obecního domu, náměstí a následném promítání
 • při zalévání stromů na náměstí v parných letních dnech
 • při Strážských slavnostech
 • při zálesáckém závodu pro strážské děti

Díky finančním prostředkům zřizovatele obce Stráž nad Nisou a dotačním programům Libereckého kraje, jsme koupili nové vybavení pro výjezdové družstvo, konkrétně 4 páry zásahové obuvi Haix FIRE FLASH GAMA, 4 kusy hadice B, 4 kusy hadice C, 1 motorovou pilu Husqvarna 550 XP Mark II včetně příslušenství, 2 kusy neprořezových kalhot pro obsluhu motorové pily, 1 ochrannou přilbu pro obsluhu motorové pily, 1 páčidlo Huligen, 6 světelných výstražných puků včetně příslušenství, 2 vyváděcí kukly Drager Rescue Hood a 15 párů rukavic na technické zásahy.

Muži, ženy, děti a občané Stráže nad Nisou, jestli se vám líbí práce hasičů, přijďte rozšířit naše řady a staňte se dobrovolným hasičem.

Na závěr bych rád poděkoval všem těm, kteří nás podporují -jak výjezdové družstvo, tak i sbor. Poděkování patří vedení obce s paní starostkou, všem zastupitelům obce a našim sponzorům. Bez jejich pomoci si naši činnost nedovedu představit.

Na konec jsem si nechal poděkování, která jsou vždy nejdůležitější a nejupřímnější… lidem v našem sboru, chlapům z výjezdové jednotky/ máme i jednu ženu/ za jejich práci na zabezpečení akcí sboru, na údržbě budovy a techniky a lidem, kteří nejsou našimi členy, ale přesto se zde zastaví a pomůžou s prací. Dále rodinným příslušníkům za trpělivost, kterou mají s hasičem nebo hasičkou při této práci – je zadarmo, nebezpečná a prováděná srdcem…

Bohdan Kvapil
velitel SDH Stráž nad Nisou

Dobrý den,
opravdu, upřímně, děkujeme za pomoc. Máte být na koho pyšný, právem. Zjistili jsme, že opravdu platí „v nouzi poznáš přítele“. Je to opravdu tak.
Obrovské díky do Stráže nad Nisou.

Mgr. Kateřina Kapičková
ředitelka organizace
Stacionární služby města Mimoň

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*