První veřejná diskuse – téma doprava – závěry

()

Ve středu 11.5. 2022 proběhla první veřejná diskuse na terase kavárny COMEL cafe. Téma bylo širší a to DOPRAVA.

Cílem těchto debat je najít možná zlepšení ve veřejném prostoru v obci. Do této doby něco takového chybělo. Byla tu možnost „diskutovat“ v hospodě u piva a pak samozřejmě diskuse v rámci pravidelného jednání zastupitelstva obce Stráž nad Nisou.

Tyto veřejné diskuse mají za cíl najít prostor někde uprostřed mezi těmito extrémy pro diskutování o veřejném prostoru. Cílem není přímá diskuse se zástupci obce, ale spíše sousedské diskutování nad problémy, které každý z nás zažívá. Někdy je možné diskutovat i o konkrétním řešení, mnohdy však chybí informace od zástupců obce, což ale není na škodu. Diskuse mají hledat náměty na zlepšení. To, jak ke zlepšení dojít, je už pak případně na dalším postupu. Tato diskuse má jen za cíl odhalovat potřeby obyvatel a pomocí diskuse přiblížit jejich potřeby a pohledy na fungování veřejného prostoru.

O čem se diskutovalo …

Téma DOPRAVA bylo záměrně navrženo pro jeho pestrost. Dotkli jsme se tak mnohých témat a mnohdy jsme i trochu od tématu „utekli“ k dalším. Není možné zprostředkovat celou diskusi. Uvedu jen určité závěry a postřehy tak, jak jsem je zaznamenal já sám. Pravděpodobně další účastník diskuse by podobný přehled sepsal jinak a s jiným důrazem. Důvodem je jiný pohled každého z nás, který je ovlivněn zkušenostmi, znalostmi ale i místem bydliště a podobně.

Diskuse se zúčastnilo zhruba 20 diskutujících a diskuse byla vedena velmi slušně a korektně. Přítomni byli i dva zastupitelé obce. Výsledek jednotlivých bodů nakonec vždy skončil u toho, že je nezbytná přímá odpovědnost každého z nás za to, jak se k sobě mezi sousedy chováme. Záleží tak opravdu jen na nás všech, jak například řídíme auto, jak parkujeme, jak jezdíme rychle a podobně.

Témata se tedy točila okolo parkování na náměstí, u školy, před jednotlivými domy a podobně. Dál jsme se dotkli problematiky chodníků na hlavních průtazích obcí – především jsme pak došli k závěru, že je nutné co nejdříve vyřešit katastrofální stav již existujícího chodníku v Kateřinské ulici včetně zastávky. Chybějící chodník na Studánecké ulici je téma, které rezonuje obcí několik desítek let a možná nastává období, kdy se snad začne něco tvořit.

Dále jsme diskutovali na téma ulic Oblouková a Neumannova – spíš než tolik o jednosměrce, která je stále nevyhovující (to by bylo samo o sobě na samostatnou diskusi), tak o provozu, který na těchto ulicích je – náklaďáky, děti, zastávky a dnes i více autobusů….

Diskutovalo se i na téma veřejné dopravy – tedy četnosti uhájených a nově vzniklých linek. Širším tématem byla i možnost zřízení alternativy k tzv. senior TAXI a podobným službám, které pomáhají starším a nemohoucím obyvatelům v osobní přepravě především k lékaři a podobně.

Jedním z témat byla i lávka v Myslbekově ulici, která je delší dobu v nevyhovujícím stavu a nyní se již delší dobu pracuje na její výměně.

Dalším bodem diskuse byla zimní údržba komunikací, která mnohdy zase naráží na špatné parkování části obyvatel obce mimo jejich nemovitosti na úzkých komunikacích.

Tímto přehledem jsem zdaleka nevyčerpal všechny body a rozhodně nemohu zprostředkovat jednotlivé názory a postřehy. Mě osobně to pomohlo najít další možnosti, jak zlepšovat okolí našich příbytků a to v širším pohledu, který mi diskutující pomohli přiblížit.

A co příště?

Děkuji a srdečně vás zvu na další diskuzi tentokrát na téma „nový obecní dům“. Zapište si středu 25.5. od 19:00.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*