Odznáček obce Stráž nad Nisou

()

V průběhu června byly na zakázku vyrobeny odznaky obce Stráž nad Nisou. V historii měla obec několik různých odznáčků obce. Ty poslední došly v průběhu tohoto roku. Proto kavárna a cukrárna COMEL cafe nechala po odsouhlasení zastupitelstvem obce vyrobit nové. Všichni patrioté a milovníci naší obce si ho tak mohou již nyní zakoupit v cukrárně na Bergerově náměstí za 58,- Kč.

Odznáček obce Stráž nad Nisou

ODZNAK

Odznak je drobný symbolický předmět, který se nejčastěji nosí na šatech, na čepici nebo na klobouku a kterým se nositel určuje nebo identifikuje. Může vyjadřovat jeho odbornost, služební postavení, zásluhy, ale také příslušnost ke státu, k náboženské společnosti, k městu nebo spolku. Nositelé vyznamenání nosí příslušné odznaky nebo stužky, vojáci a policisté nosí na uniformě hodnostní odznak, někdy i odznak své zbraně nebo útvaru. Nošení některých odznaků je zákonem vyhrazeno určitým osobám, zejména pokud je s odznakem spojena nějaká pravomoc (policista, revizor atd.)

Odznak může být z látky nebo kůže, pak se na oděv našívá (např. skautské odznaky ve formě nášivek), nebo je kovový či plastikový a je opatřen jehlou či špendlíkem, aby se dal k oděvu připíchnout.

HISTORIE

Nejstarší známé odznaky patřily římské armádě (signa), nosily se na šatech a vyjadřovaly vyznamenání, hodnost nebo příslušnost k oddílu. Ve středověku se užívaly odznaky světských i církevních hodností (stuhy, třapce aj.), ale zvláštní odznak nosili i poutníci do Compostely (mušle hřebenatka jakubská, Pecten jacobaeus). Velký význam dostaly odznaky se zavedením vojenských uniforem, kdy bylo třeba rozlišit hodnosti, odbornosti a podobně. Od 19. století se nosily odznaky náboženských, stavovských, sportovních a politických organizací a spolků. Koncem 20. století se rychle rozšířily tzv. placky, které mohou vyjadřovat sympatie nebo příslušnost nositele k nějakému směru či hnutí, ale mohou nést i krátkou vtipnou průpovídku nebo kresbu. Zdroj cs.wikipedia.org

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*