Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil

()

Pokud nyní pojedete mimo okres bydliště, musíte účel cesty prokázat čestným prohlášením. Nyní postačí i elektronická forma tohoto prohlášení.

Ideálně můžete využít interaktivní formulář Michala Valáška – dlouholetého guru v oblasti programování na Microsoftí technologii. Takto vytvořený dokument můžete vytisknout na tiskárně nebo uložit např. ve formátu PDF a uložit si jej například v mobilu.

Stejně tak můžete prohlášení připravit i pro jinou osobu a vytvořený soubor ji poslat na mobil.

Ano, ne, ne, ano

O uznávání elektronického čestného prohlášení se dva dny vedly spory, a i z oficiálních míst padala protichůdná vyjádření. Podle vládního usnesení č. 216 totiž stačí písemné potvrzení. To může být listinné (na papíru) nebo elektronické. Česká ani evropská legislativa v tom nedělá rozdíl.

Jenže první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek tvrdil, že čestné prohlášení musí být v papírové podobě. Na tom trvala i mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová, která radila, aby lidé, kteří doma nemají tiskárnu, dokumenty vytiskli v práci, u sousedů nebo kamarádů. To odporovalo zdravému rozumu, protože se jednak mají minimalizovat osobní styky a jednak jsou zavřená papírnictví.

Výroky kritizoval pirátský také poslanec Ondřej Profant, podle něhož policie nezná zákony. Urgoval tedy u ministra vnitra Jana Hamáčka, který má paradoxně na starost policii i digitalizaci, aby zjednal nápravu.

Až včera pak policie dvojicí tweetů uznala, že písemná forma může být i elektronická. Stačit jí bude ukázat prohlášení na mobilu, ale raději by z hygienických důvodů upřednostnila papír.

Stačí prostý elektronický podpis

Elektronické čestné prohlášení musí být podepsané elektronickým podpisem. Policie ale nijak neupřesňuje, jaká úroveň podpisu vyžaduje. Stačit by tak měl i prostý elektronický podpis nezaložený na kryptografii. Jiný slovy může jít o naskenovaný podpis nebo pouze jméno v patičce dokumentu.

Zaručené nebo kvalifikované podpisy založené na kvalifikovaném certifikátu by policie stejně neměla jak na místě (jednoduše) ověřit. Nehledě na to, že by jí teoreticky měl stačit i podepsaný soubor zaslaný e-mailem nebo přiložený na flash disku.

Informace převzaty z zive.cz

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Jak jste považovali tento příspěvek za užitečný ...

Sledujte nás na sociálních médiích!

Je nám líto, že tento příspěvek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento příspěvek vylepšit?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*